سایت بهمن آباد

صحرای بهمن آباد

صحرای بهمن آباد از روزگار دور محل اشتغال و ارتزاق مردمان این روستا بوده است. صحرایی که قنات پرآب آن، حیات بخش و زنده کننده بوده و این سرزمین پرجمعیت را زندگی می بخشیده است.

سلام هم قلعه ای های عزیز

شعر درختکاری با لهجه لطیف حسین آبادی

کم کم داریم به زمان درختکاری نزدیک می شویم. تا شروع اسفندماه چند روز مونده.

سید یوسف آزاد

نقش کوهستان درتوسعه طبیعت گردی سبزوار

نقش کوهستان در توسعه طبیعت گردی شهرستان بزرگ سبزوار تنوع شرایط فیزیکی، زیستی، اکولوژیکی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کوهستان آن را به ذخیره گاه و محلی برای حفاظت، مشاهده و بررسی علمی و تفریحی تبدیل کرده است. به همین دلیل کشورهای پیشرفته، تمام مراکز علمی، مشاهداتی و تفریحی خود را در ارتفاعات ساخته اند.

علی مزینانی عسکری

مزینان ازنگاهی دیگر(1)

ازحدیره تاباغستان ره آورد سفربه مزینان تابه امروز برای من که یک کویری هستم دوست داشتن کویر معنا ومفهومی نداشت ونمی دانستم که چرا فرزند شایسته کویرمزینان ، آن گونه عاشقانه درکتاب کویرش ازمزینان ومردمان قدرتمند و مغرورش که شهریان رادهاتی می خوانند وخود را شهری معرفی می نمایند می گوید!

علی ترشیزی

کمک کنیم تا روستایی دیگر زیر آوار جان ندهد

کمک کنیم تا روستایی دیگر زیر آوار جان ندهد. این روزها همه از زلزله اخیر در پهنه‌ای از سرزمین ایران می‌گویند، زلزله‌ای که بلافاصله خبرش دهان به دهان چرخید.

مهدی خلیلی

مشهد،قطب گردشگری دینی ومذهبی

باگسترش جهانگردی توده ها دراروپا و آمریکای شمالی،جنبش جهانگردی روحانی تاسیس شد.از سال 1960 میلادی،مسوولان مذهبی بر اندیشه و گفتگو در مورد ارزشهای معنوی جهانگردی افزوده اند.در نتایج یک گردهمایی،که در سال 1967 سازمان یافت ،از جهانگردی در حکم پیروزی انسان یاد شد.

سید یوسف آزاد

صنعت اکوتوریسم در شهرستان سبزوار

اکوتوریسم بیان علاقه مندی انسان به مظاهر طبیعی و جاذبه های ذاتی آن می باشد که در سالهای اخیر با صنعتی شدن جوامع، پیشرفت صنعت حمل ونقل و نیازمندی به گذران اوقات فراغت جهت کاهش فشارهای روانی با استقبال چشمگیری روبرو شده است.

مهدی خلیلی

مشهد ،پایتخت معنوی ایران

معمولا می پندارند شهر ظرفی است که مردم در آن جای می گیرند و سکنی گزیدن آدمیان مانند جای گرفتن شیئی کوچک در یک جعبه است

داود گلی

بازهم نیازمند بوعلی سینا هستیم

یک خبر : معاون طب سنتی وزیر بهداشت گفت: هدف از تأسیس این معاونت جدید استقرار، تحکیم و احیای جایگاه طب سنتی ایرانی و اسلامی در نظام سلامت کشور است و در این مسیر خدمات طب سنتی در شبکه بهداشت و درمان کشور ادغام می‌شود

احمد مهری

مردم در گرانی های اخیر نقش مهمتری داشتند

با شروع روند گرانی ها در چند ماه اخیر،انگشت تقصیر به سمت نظارت ها و تصمیمات دولت نشانه رفت که باکمی تدبر پی به نقش به سزای مردم در گرانی های اخیر می بریم که در زیر به آن اشاره خواهد شد:

داود گلی

سیاسیون هم روزه بگیرند

سرانجام ماه مبارک رمضان ، پرفضیلت‌ترین ماه سال فرا رسید.این ماه اگر چه در ذهن اغلب ما از منظر اعمال و عبادات ، ماه خاص و ویژه ای است اما بدون شک نمی‌توان برکات و ویژگی‌های ماه مبارک رمضان را منحصر در اعمال عبادی فردی دانست. این ماه همان‌گونه که برای تک تک آحاد جامعه می‌تواند بهانه ای برای آلایش از گناهان و کژی ها باشد برای کل جامعه وبویژه سیاسیون و دولت مردان – به مفهوم عام آن – هم می‌تواند چنین فرصت مغتنمی را فراهم کند.

امیرحسین مشكانی

نقش نظارتی وكیل در تحقق دادرسی عادلانه

یكی از پارادایم های حاكم بر حقوق كیفری نوین، دادرسی عادلانه است كه می توان آن را به دادرسی های مدنی، اداری و حتی اساسی هم توسعه داد.

حقوقی

چگونگی به اجرا گذاشتن چك در مراجع ثبتی

قانونگذار در وضع و تصویب مقررات جزایی راجع به صدور چك، تنها به بیان انواع چك‌های صادره از سوی اشخاص یا بانك‌ها بسنده کرده و در قوانین مختلف مربوط به صدور چك كه بعد از تصویب قانون تجارت در سال‌های 1331 – 1337 – 1344 و 1355 و اصلاحیه قانون اخیر در سال 1372 وضع شده، تعریف جامعی از چك ارایه نداده است. بنابراین ناگزیر هستیم كه برای دستیابی به تعریف چك، به قانون تجارت مراجعه و از آن به عنوان قانون مادر استفاده کنیم.

حسین شم‌آبادی – پژوهشگر

امنیت قضایی

دسترسی همگانی به دادرس یکی از مولفه‌های مهم دولت قانون‌مدار و به عنوان یکی از ارکان دادگستری شایسته محسوب می‌شود. نظم و دادخواهی از جمله حقوق اولیه همه افراد به شمار می‌رود تا افرادی که حقوق و آزادی و امنیتشان به نحوی در معرض تجاوز قرار گرفته، برای احیای آن امکان مراجعه به محاکم صالح را داشته باشند. اصل سی‌و‌چهارم قانون اساسی مقرر می‌دارد: «دادخواهی حق مسلم هر فرد است و هرکس می‌تواند به منظور دادخواهی به دادگاه‌های صالح رجوع نماید. همه افراد ملت حق دارند این‌گونه دادگاه‌ها را در دسترس داشته باشند و هیچ‌کس را نمی‌توان از دادگاهی که به موجب قانون همه حق مراجعه به آن را دارند، منع کرد» .

علی سبحانی

نقش صنایع کوچک درتوسعه صنعتی

تعریف صنایع کوچک درمیان کشورها و مناطق مختلف جهان بسیار متفاوت است ،درحقیقت شرایط اقتصادی و صنعتی حاکم بر هر کشور، معرف صنایع کوچک درآن کشوراست ،برخی از معیارهایی که معمولا درتعریف صنایع کوچک بکار می روند ،عبارتند از تعداد کارکنان ،میزان سرمایه ،حجم فروش و ظرفیت تولید می باشد ، اما رایج ترین معیار برای تعریف صنایع کوچک ،تعداد افراد بکار گرفته شده دراین بخش می باشد .

امیر حسین مشکانی* پژوهشگر و مدرس دانشگاه

الزامات تدوین قانون مجازات اسلامی جدید

این روزها شاهد تصویب قانون جدید مجازات اسلامی هستیم. لایحه مجازات اسلامی (كلیات، حدود، قصاص و دیات) ابتدا در جلسه روز سه‌شنبه مورخ 27/5/88 كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اصلاحاتی مورد تصویب قرار گرفت. سپس در جلسه روز چهارشنبه مورخ 25/9/1388 ، در صحن علنی مجلس با اجرای آزمایشی آن به مدت پنج سال موافقت گردید. در ادامه راه، مطابق نص ‌صریح اصل 94 قانون اساسی برای تایید به شورای نگهبان فرستاده شد و مورد تایید شورای نگهبان نیز قرار گرفت و در روزهای اخیر به رییس‌جمهور محترم ابلاغ شد. در این نوشتار سعی بر آن شده است تا در چند نوبت به بررسی دلایل این اصلاح و نو آوری های قانون جدید پرداخته شود.

شناسنامه و دادخواست تغییر تاریخ تولد

از حقوق اولیه هر انسانی داشتن هویتی روشن و شفاف است و شناسنامه برگ هویت هر انسان است و شخص فاقد شناسنامه مانند كسی است كه وجود ندارد .

حمید کارور

دختران قبل از ازدواج بخوانند

ازدواج یک قرارداد دو طرفه است که حقوق و تکالیفی را بر زن و مرد بار می کند ولی رسم سنتی حاکم بر جامعه باعث شده که زن و مرد کمتر به این مسائل توجه کنند و همه افراد در بدو زندگی توجه شان به حاشیه های ازدواج است حواشی مانند خواستگاری، مراسم عروسی، جهیزیه و علی الخصوص مهریه ، کمتر متوجه این موضوع هستند که دو طرف پای قراردادی را امضاء می کنند که نسبت به آن امضاء تعهداتی را ایجاب کرده که باید طرفین به آن متعهد باشند. متاسفانه اکثر افراد ناخوانده عادت کرده اند پای قرارداد یا اسناد را بدون اینکه کاملا از متن آن آگاه باشند امضا نمایند و همین موضوع بیشتر اوقات باعث گرفتاری و دردسرهای جبران ناپذیر می شود.

شرایط ضمن عقد ازدواج

اکثر اوقات برای مردم این سوال پیش می‌آید که شرایط دوازده‌گانه مندرج در قباله ازدواج چیست و چه مفهومی دارد؟ آیا این شرایط قابل اعمال است؟ ضمانت‌اجرای آن چیست؟ آیا محاکم به این شرایط توجه می‌کنند؟ آیا اگر آقایان حاضر به امضای این شرایط نشوند، حقی از بانوان پایمال می‌شود؟

علی مزینانی عسکری

مزینان ازنگاهی دیگر (13)

کوچه ی سرچشمه برایم خاطرات فراوانی را حکایت می کند چه درتابستان که پس از فراغت ازدرس ومدرسه وایام خوش تعطیلی سه ماهه ، روزها والبته در غروبش با رفقای هم سن وسال ویا کمی بزرگتر که همیشه پیش خود خیال می کردیم آنها خیلی سنشان از ما بیشتر است