كد مطلب: 14462
تعداد بازدید : 134
تاريخ انتشار: سه شنبه 29 خرداد 1397 ساعت 10:28
آخرین بروزرسانی:

آهوان گرسنه میهمان ناخوانده مزارع کشاورزان سبزواری

افزایش هجوم آهوان تشنه و گرسنه به مزارع باعث ایجاد خسارت سنگین به محصولات کشاورزان مجاور پناهگاه شیر احمد سبزوار شده است.

 مرکز خراسان رضوی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار امروز با بیان این مطلب گفت: کاهشآهوان گرسنه میهمان ناخوانده مزارع کشاورزان سبزواری بارندگی و فقر مراتع در منطقه حفاظت شده شیراحمد سبزوار منجر به بروز این خسارت ها شده است.

خسرو کرامتی جمال افزود: همین عامل باعث شده تا حدود 60 درصد از 30 هکتار مزارع مجاور پناهگاه شیراحمد خسارت جدی ببینند.

وی گفت: در همین راستا 15 تن علوفه خشک برای تغذیه آهوان گرسنه، با کمک اداره محیط زیست و خیران تهیه و توزیع آن از ابتدای اردیبهشت ماه آغاز شده است.

خسرو کرامتی جمال با اشاره به اینکه توزیع این علوفه های خشک تا پایان مرداد همچنان ادامه دارد افزود: این اقدام باعث می شود تا علاوه بر کاهش هجوم آهوان به مزارع، آنها را از تهدید شکارچیان غیرمجاز نیز در امان نگه دارد.

وی افزود: با وجود مراقبت دائمی از مزارع باز هم حریف هجوم آهوان نشده ایم و بسیاری از محصولات گندم، زیره، جو، یونجه، پنبه و زعفران بر اثر هجوم این حیوانات از بین رفته است.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری سبزوار نیز افزود: باید ظرفیت منطقه حفاظت شده شیراحمد برای زیست آهوان مشخص شود و جمعیت این گونه جانوری با مرتع و شرایط پناهگاه مرتبط باشد.

اسماعیل نصرآبادی با اشاره به تعامل خوب اداره حفاظت محیط زیست سبزوار با کشاورزان منطقه گفت: با تامین فنس از سوی اداره محیط زیست اقدامات اجرایی نصب آن با همکاری بخشداری و همیاری کشاورزان منطقه اجرایی می شود.

پناهگاه حیات وحش شیراحمد با 23 هزار هکتار وسعت در 15 کیلومتری جنوب سبزوار قرار دارد.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*