كد مطلب: 14453
تعداد بازدید : 120
تاريخ انتشار: یکشنبه 20 خرداد 1397 ساعت 17:05
آخرین بروزرسانی:

اجرای طرح ترسیب کربن در 20 روستای سبزوار

طرح ترسیب کربن در 20 روستا و طرح تثبیت شنهای روان و ریزگردها و حفظ پوشش گیاهی در 120 هکتار از اراضی بیابانی سبزواردر حال اجراست.

مرکز خراسان رضوی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار گفت: از 800 هزار هکتار عرصه اجرای طرح ترسیب کربن در 20 روستای سبزوارهای منابع طبیعی  این شهرستان ، 370 هزار هکتار در کانون فرسایش بادی و 21 هزار هکتار در کانون بحرانی فرسایش بادی قرار دارد.
عباسعلی کیانی مهر افزود: برای مهار و جلوگیری از افزایش بیابانها و فرسایش بادی پارسال در 270 هکتار از زمینهای بیابانی این شهرستان گونه ‌های مختلف درختان تاغ کاشته شد.
وی گفت:خشکسالی سبب کاهش مراتع و خشک شدن عرصه های جنگی از جمله تاغزارهای سبزوار شده که این امر افزایش کانون های فرسایش بادی را به همراه داشته است.
کیانی مهر افزود: همچنین بر اثر کاهش بارندگی در سالجاری بهره برداری از گیاهان دارویی کتیرا و باریچه نیز متوقف شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار افزود: همچنین برای تعادل دام و مرتع نیز مراتع ممیزی و ظرفیت چرای دام در فصول مختلف سال در این مناطق مشخص شده است.
ترسیب کربن به روند ذخیره کربن موجود در هوا در خاک و گیاهان گفته می‌شود. این روند با ذخیره کربن از هوا باعث می‌شود که از میزان کربن که گازی گلخانه‌ای است کاسته شده و به بهبود کیفیت هوا کمک می‌کند.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*