كد مطلب: 125
تعداد بازدید : 2730
تاريخ انتشار: پنج شنبه 14 اسفند 1393 ساعت 18:10
آخرین بروزرسانی: پنج شنبه 14 اسفند 1393 ساعت 18:10

سبحانی فر خبر داد:

اختصاص هزار میلیارد تومان برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی در بودجه 94

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: در قانون بودجه سال 94 بیش از هزار میلیارد تومان برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی، لوله‌گذاری و آبیاری تحت فشار در نظر گرفته شده است.
10

 

علی سبحانی‌فر در همایش اجرای طرح هوشمندسازی چاه‌های آب در سبزوار با بیان اینکه امروز توجه به کشاورزان و تامین نیازهای آنان از اولویت‌های اصلی دولت یازدهم و مجلس است، اظهار داشت: متاسفانه در سال‌های گذشته توجه جدی به بخش کشاورزی و اشتغال پایدار در روستاها نشده و با وجود اینکه امروز امکانات زیادی به روستاها داده شده باز شاهد کوچ روستائیان به مناطق شهری هستیم.

وی با بیان اینکه بی‌توجهی به اشتغال پایدار روستائیان، عدم تجهیز بخش کشاورزی به تجهیزات مکانیزه و  پرداخت نکردن تسهیلات لازم به کشاورزان سبب شده تا این بخش در معرض آسیب قرار گیرد، تصریح کرد: امروز باید ببینیم که چقدر به آموزش کشاورزان در زمینه تغییر الگوی کشت و ترویج محصولات پردرآمد و کم درآمد توجه شده است.

نماینده مردم سبزوار،جوین،جغتای،خوشاب،داورزن و ششتمد در مجلس شورای اسلامی با گلایه از عملکرد بانک‌ها در ارائه تسهیلات به کشاورزان گفت: این جای تاسف دارد که برای پرداخت 5 میلیون تومان به یک کشاورز دو ضامن کارمند می‌خواهند و به خاطر پرداخت نشدن همین میزان تسهیلات این کشاورز باید زندگی خود را رها کند.

وی با بیان اینکه در قانون بودجه سال 94 بانک‌ها مکلف شدند تا اسناد منازل، زمین و املاک در اختیار کشاورزان را به عنوان وثیقه بپذیرند، عنوان کرد: یکی از اقدامات خوبی که در قانون بودجه سال 94 به آن توجه شده در پرداخت تسهیلات به خرده مالکانی است که می‌خواهند سیستم آبیاری تحت فشار را اجرا کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گذشته به یک کشاورز خرده مالکی که میزان اراضی او به 5 هکتار نمی‌رسید، تسهیلاتی برای اجرای طرح آبیاری تحت فشار پرداخت نمی‌شد، گفت: در قانون بودجه سال آینده بانک‌ها و جهاد کشاورزی مکلف شده‌اند تا در چارچوب ضوابط همه خرده مالک‌هایی که قصد دارند این طرح را اجرایی کنند تسهیلات تا سقف 30 میلیون تومان پرداخت شود.

وی با بیان اینکه انتظار همه مسئولان از کشاورزان کم مصرف کردن و رعایت الگوی مصرف آب است، ادامه داد: همه از کشاورزان انتظار دارند ولی چقدر ما مسئولان به کشاورزان در زمینه مصرف آب و تامین نیازهای آنها در زمینه مکانیزاسیون کمک کرده‌ایم؟

سبحانی‌فر با بیان اینکه امروز اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری باید تبدیل به اولویت‌های وزارت جهاد کشاروزی و وزارت نیرو شود، یادآور شد: در قانون بودجه سال 94 بیش از 10 هزار میلیارد ریال برابر با هزار میلیارد تومان برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی، لوله‌گذاری و آبیاری تحت فشار اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه در همین راستا اعتباری بالغ بر 10 هزار میلیارد ریال نیز برای بخش بیمه کشاورزی در قانون بودجه سال آینده اختصاص داده شده است، ادامه داد: بیش از 10 هزار میلیارد ریال نیز از محل صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات به کشاورزان و بخش کشاورزی اختصاص یافته است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در قانون بودجه سال آینده دولت مکلف شده تا پرسنل کارگاه‌های فعال در روستاها تحت پوشش بیمه بازنشستگی قرار دهد اضافه کرد: براساس این طرح 7 درصد حق بیمه پرداختی را کارگر و 23 درصد را دولت پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات لازم برای تامین 2 هزار متر لوله برای بخش کشاورزی استان خراسان رضوی اظهار داشت: در جلسه‌ای که با نوبخت داشتیم قرار شد تا این اعتبارات تامین شود و در حدود یک هزار متر از لوله‌ها امسال و یک هزار متر نیز در سال آینده به استان اختصاص یابد.

سبحانی‌فر با اشاره به اینکه دولت در سال 94 مکلف به اجرای قانون بیمه ویژه روستائیان و عشایر شده است گفت: انتظار ما به عنوان خادمان ملت از مسئولان همراهی و کمک به کشاورزان است تا بتوانیم هرچه بیشتر شاهد شکوفایی این بخش باشیم.فارس


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*