كد مطلب: 13303
تعداد بازدید : 288
تاريخ انتشار: سه شنبه 16 آبان 1396 ساعت 17:10
آخرین بروزرسانی:

اختصاص 1.5 میلیارد دلار برای اجرای طرح های اشتغال در روستاها

توجه به رونقش اشتغال روستائیان از مهمترین برنامه های دولت تدبیر و امید و مجلس شورای اسلامی است و این موضوع سبب شد تا دولت با حمایت مجلس شورای اسلامی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری را ایجاد کند.
33

 

در کنار تاسیس این معاونت دولت توجه ویژه ای به نهادهای مرتبط با حوزه های روستایی اعم از کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی، جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن، آموزش و پرورش، آب و فاضلاب روستایی و غیره آن داشت و اعتبارات ویژه ای برای پرداخت تسهیلات  و یا اجرای طرح های عمرانی به این سازمان ها و نهادها اختصاص داد. با این وجود بخش مهمی از روستاهای کشور در سال های اخیر به دلیل نبود اشتغال مناسب و خشکسالی خالی از سکنه شدند که این موضوع سبب شد تا دولتو مجلس اعتبارات ویژه ای برای ایجاد اشتغال در روستاها اختصاص دهند. با پرداخت این تسهیلات و اعتبارات زمینه برای رونق اشتغال و اقتصاد روستائیان فراهم می شود.

**توجه ویژه دولت ومجلس بر توسعه اشتغال در روستاها

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از هشت روستای شهرستان جوین شامل اسماعیل آباد، خرم آباد،بهرامیه،کلاته شهیدان، نانوا،ابراهیم آباد،خیرآباد وحکم آباد اظهارداشت: به دلیل بی تدبیری هاو بی توجهی به روستاها در یک دهه گذشته، روستاهای خالی از سکنه شده و روستائیان در حاشیه شهرها ساکن شدند.

رمضانعلی سبحانی فر با اشاره به سکونت حدود 11 میلیون حاشیه نشین در حاشیه کلان شهرهای کشور ادامه داد: اهالی روستاها به امید اشتغال به کسب و کار بهتر راهی شهرها می شوند، درحالی که مهاجرت این افراد از روستاها به شهرها سود چندانی برای روستائیان نداشت.

**اختصاص 1.5 میلیارد دلار برای رونق اشتغال در روستاها

وی با بیان اینکه مهمترین رویکرد دولت و مجلس شورای اسلامی در سال های اخیر توجه به اشتغال و رونق اقتصاد روستائیان است، افزود: در همین راستا 1.5 میلیارد دلار تسهیلات برای رونق اشتغال در روستاها اختصاص یافت که زمینه برای بازگشت روستائیان و ایجاد اشتغال های مرتبط با حوزه روستا را فراهم می کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:همچنین در چهارسال گذشته 24 هزار روستا از نعمت گاز،به پنج هزار و200 روستا آبرسانی و در 2 هزار و 500 روستا خانه بهداشت احداث شد که در ارائه خدمات به روستائیان و بازگشت معکوس به روستاها تاثیر بسزایی دارد.

 

وی عنوان با بیان اینکه درگذشته گندم کشاورزان با قیمت 400 تومان خریداری وبا قیمت 700 تومان گندم از خارج کشور توسط دولت وقت وارد می شد، ادامه داد: یکی از سیاست های دولت تدبیر و امید احیا طرح خرید تضمینی گندم و افزایش قیمت خرید از 400 تومان به 14 هزار تومان بود که سبب شد رونق کشت این محصول و تامین نیاز سیلو های کشور شد.

سبحانی فر با بیان اینکه دولت در فصل برداشت گندم حدود 14 هزار میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت می کند، افزود: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و قول دولت، مطالبات کشاورزان ظرف 10 روز آینده پرداخت می شود.

وی افزود: سیاست های دولت در خرید تضمینی سایر محصولات کشاورزی و باغی از جمله کلزا، چغندرقند و غیره آن سبب شد تا ضمن تامین نیازهای داخلی، بخشی از این محصولات به کشورهای خارجی نیز صادر شود.

وی با بیان  اینکه  برای رسیدن به نرخ رشد هشت درصد در سال بایستی به اشتغال روستاها  توجه کرد ، افزود:  در همین راستا برنامه ریزی شد تا  تسهیلات ویژه ای با نرخ هشت درصد و  ۶ درصد با هر نوع وثیقه ای که روستائیان دارند به آنها پرداخت شود.

سبحانی فر با بیان اینکه دولت تدبیر و امید توجه به رونق اشتغال روستاها را در عمل نشان داده است، خاطرنشان کرد: رونق اشتغال از مهمترین دستورات و منویات رهبر معظم انقلاب است که دولت تدبیر و امید این موضوع را به عنوان یک نصب العین سرلوحه کارهای خود کرده است.

وی  تصریح کرد: دولت تلاش دارد تا پایان سال 1397 در هر دهستان یک مجتمع خدمات بهداشتی و درمانی، متمع ورزشی، آموزشی، خدماتی و ناحیه صنعتی ایجاد کند.

سبحانی فر با اشاره به مشکلات روستاهای شهرستان جوین عنوان کرد:مهمترین نیاز این روستاها مسئله گاز رسانی است که برنامه ریزی شد تا با تکمیل خط 30 اینچ گاز تا 15 آذر ماه امسال، تمام روستاهای منطقه از نعمت گاز بهره مند شوند.

وی با اشاره به مشکل چغندرکاران جوینی نیز گفت: روزانه پنچ هزار تن محصول چغندر از کشاورزان جوینی و یک هزار تن از کشاورزان سایر استان ها توسط کارخانه قند خریداری می شود که با توجه به برنامه ریزی انجام شده روند خرید این محصول تا پایان سال ادامه دارد و مطالبات کشاورزان نیز به موقع پرداخت می شود.

سبحانی فر همچنین در جمع مردم ۹ روستای زور زمند  شهرستان جغتای گفت:در گذشته این روستاها دارای کد و شناسنامه نبود که با پیگیری های صورت گرفته این روستاها نیز دارای شناسنامه شدند.

وی ادامه داد:  درحال حاضر طرح احداث و آسفالت  روستاهای این شهرستان به طول هشت کیلومتر در دستور کار قرار گرفته  که به زودی  به پایان می رسد.

سبحانی خاطرنشان کرد:  موضوع استقرار دکل دیجیتال، تلفن همراه و اینترنت این روستاها نیز  در دستور کار قرار داردکه از طریق مسولان استانی و ملی پیگیری می شود.

سبحانی عنوان کرد:  همدلی و همراهی مردم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت زمینه ساز  توسعه  و پیشرفت است  که این مسیله در شهرستان های حوزه انتخابیه  سبزوار، جوین وجغتای، خوشاب و داورزن به نحو مطلوبی دیده می شود.

وی با اشاره به کمبود فضای آموزشی در این روستاها عنوان کرد:  باید در این روستاها یک  مجتمع آموزشی   ساخته شود تا پایه های تحصیلی در یک مجموعه آموزشی تحصیل کنند.

سبحانی فر همچنین تصریح کرد:  احداث یک مجتمع ورزشی نیز برای این روستاها یک ضرورت است که با مشارکت مردمی و اختصاص اعتبارات  از طریق منابع ملی و استانی  میتوان این مجتمع را احداث کرد.

 

##اختصاص سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای توسعه اشتغال زایی در جوین

فرماندار جوین نیز در حاشیه این بازدید به خبرنگار اقتصاد ملی گفت:امسال سه میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات با کارمزد چهاردرصد برای رونق اشتغال به روستائیان این شهرستان اختصاص یافت.

حسین جمشیدی ادامه داد: شهرستان ظرفیت ویژه ای در حوزه توسعه صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی دارد  که باپرداخت این تسهیلات  زمینه برای توسعه این صنایع فراهم می شود.

وی با بیان اینکه 26 روستای بیش از 100 خانوار این شهرستان از نعمت گاز بهره مند هستند،عنوان کرد: طرح گاز رسانی به 24 روستای این شهرستان با هم اکنون در حال اجراست که امید است تا پایان سال بخشی از پروژه به بهره برداری برسد.

جمشیدی عنوان کرد: بازبینی طرح هادی 17 روستای این شهرستان در دست بازنگری قرار دارد که در روند توسعه روستاهای منطقه و رند بازگشت معکوس روستائیان موثر است.

گفتنی است در این بازدید کشاورزان و روستائیان در دیدار با مسئولان مطالبات وخواسته های خود در زمینه تسریع در روند گاز رسانی، پرداخت مطالبات کشاورزان، باز بینی طرح های هادی روستایی و غیره آن مطرح کردند.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*