كد مطلب: 17
تعداد بازدید : 2144
تاريخ انتشار: دوشنبه 11 اسفند 1393 ساعت 20:25
آخرین بروزرسانی:

داود گلی

بازهم نیازمند بوعلی سینا هستیم

یک خبر : معاون طب سنتی وزیر بهداشت گفت: هدف از تأسیس این معاونت جدید استقرار، تحکیم و احیای جایگاه طب سنتی ایرانی و اسلامی در نظام سلامت کشور است و در این مسیر خدمات طب سنتی در شبکه بهداشت و درمان کشور ادغام می‌شود
th_b_image_ac1_63

نگارنده این سطور خدا را بسیار شاکر است که طب اسلامی - ایرانی یا همان طب سنتی ، امروز بصورت جدی وگسترده وارد نظام بهداشت ودرمان کشور شده و می شود. چه آنکه حدود 8 سال پیش وقتی درباره طب سنتی قلم می زدم گویی واژه ای نامانوس وغریب در حوزه سلامت را می نویسم. دستهای آشکار وپنهان از یک سده پیش تا همین سالهای نزدیک نگذاشتند که طب اسلامی ایرانی که میراث هزار ساله این مرز وبوم بود گسترش یابد وطب غربی را جایگزین آن کردند. طبی که به رغم خدمات خوبش ، اما کاستی های زیادی را هم یدک می کشد وبزرگترین نقص آن ، نگاه منفعت طلبی به حوزه بهداشت ودرمان است وحال آنکه در طب سنتی ارزشمند ما ، انسان ، محور هدفها وتلاشهاست ونه سود ومنفعت مالی.
به هر تقدیر باید تلاش کرد از این فرصت پیش آمده در دولت عدالت محور برای گسترش روزافزون طب سنتی بهره برد و با تلفیق نکات برجسته این طب گرانبها وطب جدید ، یک نظام سلامت ایرانی – اسلامی بنا نهاد که همچون قرون گذشته از دل آن ، بوعلی سیناها وزکریای رازی ها سر بلند کنند و مردم بیش از آنکه امیدشان به دست پزشک باشد به شفای الهی باشد البته با رعایت اصول پزشکی. این نظام بهداشت ودرمان همان است که قرن ها اروپایی ها از روی آن مشق می نوشتند.
هر چند دولت نهم ودهم در گسترش طب سنتی سهم به سزایی داشته اند ، اما این امر بازهم نیازمند توجه جدی مسئولین نظام بهداشت ودرمان کشور است و همه باید با آگاهی وبینش لازم در احیا وگسترش طب سنتی گام بر دارند. زیرا هنوز هم هستند مدیران وپزشکانی که نه مغرضانه بلکه از روی عدم آگاهی ، با این میراث کهن مخالفت می کنند و حال آنکه اگر کمی ظرفیت شنیدن را در خود زیاد کنند قطعا به برکات وثمرات فوق العاده این طب ، پی برده وشیفته آن می شوند.کلام آخر اینکه نظام سلامت این مردم باید بازهم به دست بوعلی سیناها سپرده شود.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*