كد مطلب: 16602
تعداد بازدید : 26
تاريخ انتشار: یکشنبه 29 مهر 1397 ساعت 11:01
آخرین بروزرسانی:

تلاش برای تناسب توسعه عمودی و افقی شهر سبزوار

در بلندمرتبه‌سازی قوانین و مقررات مشخص وضع شده است و تلاش می‌شود مساحت شهر سبزوار در حد استانداردها حفظ شود. در تعریف کوچه، معبر 6، 8 و 10 متر و در خیابان عرض 12 متر به بالا مد نظر است و در هر دو طرف خیابان‌ها پیاده‌راه اجرا می‌شود. بر این اساس، مالکان با نظر کمیسیون ماده 100 اجازه ساخت دارند بدین صورت که در کوچه‌ها می‌توانند تا 6 سقف بسازند و در خیابان‌ها با عرض 12 تا 18 متری اجازه ساخت حداکثر 7 سقف را دارند. اکنون این قانون در این شهرستان در حال اجراست و واحد‌هایی که با این قانون مطابقت ندارد در گذشته احداث شده است.

در سال‌های قبل متراژ زمین‌ها زیاد و قدرت خرید مردم بالا بود به همین دلیل ترجیح می‌دادند در زمینشان خانه‌های یک طبقه بسازند و سطح اشغال زمین 50 درصد بود. کسی که خانه یک طبقه می‌ساخت باید پروانه 4 سقف می‌گرفت و اقدام به ساخت‌و‌ساز می‌کرد اما چنین نشد و شهر با پدیده توسعه افقی مواجه شد. ساخت خانه در داخل شهر به سلیقه مردم نیست، زیرا باید از توسعه افقی شهر جلوگیری شود. فردی که اقدام به ساخت خانه یک یا 2 طبقه می‌کند باعث رشد افقی شهر می‌شود. برای ساخت و برخورداری از خانه‌های ویلایی مردم می‌توانند توحیدشهر و سجادشهر را انتخاب کنند که در آنجا محدودیت در بلندمرتبه‌سازی لحاظ می‌شود. کسی که داخل شهر است حداقل باید 4 سقف بسازد و کسی که یک طبقه می‌سازد به ضرر شهرداری عمل می‌کند.

در شرایط فعلی برای جبران گذشته، شهرداری اقدام به صدور پروانه ساخت با 6 سقف کرده است که بدین‌ترتیب میانگین 4 طبقه در شهر به دست می‌آید و مساحت شهر استاندارد می‌شود. در تامین زیرساخت‌ها هم با توجه به پروانه‌های صادرشده تلاش می‌شود و در این زمینه کارشناسان و طراحان خدمات زیرساختی، تراکم را از شهرداری می‌گیرند و نیاز ساکنان را تامین می‌کنند.
مرتضی احمدی | معاون معماری و شهرسازی شهردار سبزوار


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*