كد مطلب: 1768
تعداد بازدید : 1654
تاريخ انتشار: چهارشنبه 20 خرداد 1394 ساعت 12:59
آخرین بروزرسانی:

فرماندار :

جاذبه های گردشگری داورزن شناخته نشده است

فرماندار داورزن گفت: بسیاری از جاذبه های گردشگری و تاریخی این شهرستان غربی خراسان رضوی برای مردم و گردشگران شناخته نشده است.
30

رضا فلاحی  در گفت و گو با  ایرنا افزود: ده ها اثر تاریخی و جاذبه های طبیعی در این شهرستان وجود دارد که باید به مسافران و گردشگران معرفی شود.

وی با اشاره به عبور سالانه حدود 20 میلیون مسافر و زائر از مسیر این شهرستان گفت: باید با معرفی بناهای تاریخی و باستانی و جاذبه های گردشگری منطقه زمینه توقف مسافران و زائران را در این شهرستان مهیا کنیم.

فرماندار داورزن اظهار کرد: در صورت رونق گردشگری داورزن بسیاری از مشکلات بیکاری جوانان این منطقه برطرف می شود.

فلاحی با اشاره به پیگیری های انجام شده در زمینه استقرار ادارات در این شهرستان تازه تاسیس گفت: استقرار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این شهرستان ضروری است.

وی همچنین در آستانه فصل تعطیلات از مسافران و گردشگران عبوری از مسیر این شهرستان خواست از بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهرستان دیدن کنند.

فرماندار داورزن آسیاب های آبی و بادی، کاروانسراهای تاریخی بین راهی، مساجد قدیمی، یخدان ها ، آتشکده آذربرزین مهر، روستاهای قدیمی مزینان و باشتین را بخشی از آثار تاریخی و دیدنی این شهرستان ذکر کرد.

وی مناطق ییلاقی و آبشارهای منطقه بفره و کویر جنوب داورزن را هم بخشی از جاذبه های طبیعی و جذاب این شهرستان معرفی کرد.

وی با اشاره به ده ها اثر تاریخی و فرهنگی شناسایی شده در داورزن افزود: شهر داورزن و تعدادی از روستاهای قدیمی این شهرستان در کنار جاده باستانی ابریشم و در حاشیه جاده اصلی تهران - مشهد قرار دارد که محل مناسبی برای بازدید مردم است.

وی افزود: روستای قدیمی مزینان زادگاه دکتر علی شریعتی در پنج کیلومتری شهر داورزن و در حاشیه کویر قرار دارد که برای مسافران بسیار دیدنی است.

وی ادامه داد: کاروانسرای تاریخی مزینان نیز در ضلع جنوب غربی روستای مزینان و در حاشیه راه قدیم ابریشم یکی دیگر از آثار تاریخی جذاب این شهرستان است.

فرماندار داورزن گفت : روستای تاریخی باشتین که نام آن یادآور قیام سربداران است در جنوب روستای ریوند داورزن قرار دارد که محلی برای بازدید گردشگران می باشد.

وی افزود: آتشکده آذربرزین مهر در فاصله 35 کیلومتری شمال غربی سبزوار و در میان ارتفاعات شمالی روستای ریوند شهرستان داورزن بر فراز کوهی صخره ای واقع است که بسیار دیدنی است.

وی افزود: آذربرزین مهر یکی از سه آتشکده مهم ساسانیان بوده که اختصاص به طبقه کشاورزان داشته است و اکنون چهار طاقی از آن باقی مانده است.

این آتشکده با شماره 4035 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

وی گفت: مناطق تاریخی بادغوس ، تپه های سیزده بدر ، دهها مساجد تاریخی و اماکن مذهبی و جاذبه های طبیعی از دیگر مکانهای زیارتی و دیدنی شهرستان داورزن هستند.

فرماندار داورزن با بیان اینکه 25 بقعه متبرکه در این شهرستان وجود دارد اظهار کرد: این اماکن مذهبی نیز آماده میزبانی از مسافران و زائران می باشند.

مرکز شهرستان 21 هزار نفری داورزن در 310 کیلومتری غرب مشهد واقع است.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*