كد مطلب: 68
تعداد بازدید : 1258
تاريخ انتشار: دوشنبه 11 اسفند 1393 ساعت 21:52
آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 13 اسفند 1393 ساعت 08:33

خبر خوش برای چشامی ها

سبزوار ما:معاون سازمان و مدیر جهاد كشاورزی سبزوار از اجرای مرحله دوم طرح تجمیع و تجهیز اراضی و ایمن سازی قنات روستای چشام بخش داورزن این شهرستان در سال جاری خبر داد.
th_b_image_ac2_18

به گزارش سبزوارما، محمد جواد ایزدیان اظهار داشت : این طرح در سطح 50 هكتار با اعتباری معادل 550 میلیون ریال در این شهرستان اجرا می شود كه البته سه قبل طرح مطالعاتی آن به پایان رسید و عملیات اجرایی آن از سال گذشته آغاز شد.
وی اعتبار مرحله اول اجرای طرح را 600 میلیون ریال اعلام كرد و افزود: 75 درصد آن از محل تسهیلات دولتی و مابقی آن از محل خود یاری تامین شده است .
رییس اداره امور زیر بنایی جهاد كشاورزی سبزوار هم عملیات اجرایی این طرح را شامل تسطیح لیزری اراضی ، احداث جاده بین مزارع ، احداث كانال انتقال آب و عملیات ایمن سازی قنات روستای چشام دانست .
احمد باغانی هدف از اجرای طرح را استفاده صحیح از منابع آب و خاك ، افزایش راندمان آبیاری به منظور افزایش تولید در واحد سطح عنوان كرد .
وی اظهار داشت :230 هكتار از اراضی قنات چشام تحت پوشش طرح قرار دارد كه تا كنون عملیات در 100 هكتار آن اجرا شده و با تكمیل اجرای طرح 45 درصد در میزان آب استحصالی صرفه جویی می شود .
وی خرد بودن و پراكندگی اراضی ، عدم استفاده از ماشین آلات كشاورزی ، هدر رفتن آب در انهار به دلیل مسیر زیاد آن ، بالا رفتن هزینه های كاشت تا برداشت و پائین بودن راندمان تولید در واحد سطح را از عوامل غیر اقتصادی بودن كشاورزی در اراضی مذكور اعلام كرد.
این مسوول گفت : روستای چشام واقع در بخش داورزن دارای 2 رشته قنات است كه قنات چشام با میزان آبدهی 35 لیتر در ثانیه سالانه 54 هكتار از اراضی آن زیركشت محصولات زراعی قرار می گیرد.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*