كد مطلب: 198
تعداد بازدید : 3907
تاريخ انتشار: شنبه 23 اسفند 1393 ساعت 15:40
آخرین بروزرسانی: شنبه 23 اسفند 1393 ساعت 15:42

خوشاب با جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوان در انتظار مسافران نوروزی

شهرستان خوشاب با جاذبه های گردشگری ، اماکن مذهبی و بناهای تاریخی فراوان مکان مناسبی برای مسافران و گردشگران در غرب خراسان رضوی است.
4

این شهرستان به مرکزیت شهر سلطان آباد با حدود 38 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان خراسان رضوی قرار گرفته که از جنوب به شهرستان سبزوار، از شمال به شهرستان اسفراین، از غرب به شهرستان جوین و از شرق به شهرستان­ های نیشابور و فیروزه محدود می­شود.

عبور جاده ترانزیتی آسیای میانه و راه­آهن سراسری از خوشاب، این شهرستان را از نظر ارتباطات در وضعیت بسیار مطلوبی قرار داده است.

وجود طبیعت زیبای گردشگری در بخش مشکان، دره یام، روستای طبس و مجموعه تاریخی بابالنگر بخشی از توان این شهرستان در بخش گردشگری است.

علاوه بر آن اماکن زیارتی، آثار تاریخی و گردشگری بسیار از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان هستند.

* بقعه شاهزاده ابراهیم ابن عباس در 45 کیلومتری غرب شهر سلطان آباد و در روستای نوده قرار دارد که در سالهای اخیر به سبب استحکام بخشی و مرمت بنا تغییراتی در آن صورت گرفته است.

* مزار امامزاده جعفر روستای چاهک خوشاب نیز از ابنیه ارزشمند دوره صفویه بوده و بنایی است هشت ضلعی که جبهه شمالی و جنوبی آن را الحاقات خشتی در برگرفته و بنای اصلی و اطاق مقبره بر روی یک سکوی آجری بنا شده و ایوان اصلی بنا به آنجا باز می شود.

* بقعه امامزاده حیدر روستای طالبی خوشاب هم در ارتفاعات شمال روستای طالبی بخش مرکزی خوشاب قرار دارد که در سالهای اخیر اقداماتی برای مرمت واحیای بنا صورت گرفته است.

این آرامگاه در ارتفاعات و در منطقه ای خوش آب و هوا هر ساله پذیرای میهمانان و زائران بسیار است.

* مجموعه تاریخی روستای بابالنگر این شهرستان نیز شامل دو آرامگاه به نام های آرامگاه میر مطهر و آرامگاه بابا توکل است که حمام و سردابه ها نیز پیرامون آنهاست.

این مجموعه بر فراز ارتفاعات روستا و در جبهه شمالی آن قرار دارد و بنای این دو آرامگاه که متعلق به دوران سلجوقی و قرن هفتم هجری است در ادوار بعدی حتی تا عهد قاجاریه مورد مرمت و تعمیرات فراوان قرار گرفته است.

* سه آسیاب آبی روستای درفک هم در پایین دست این روستا قرار دارد و بقایای دو آسیاب از این تعداد با فاصله کم و آسیاب سوم نیز در فاصله تقریبی یک کیلومتری روستا قرار دارد.

* یخدان تاریخی سلطان آباد خوشاب نیز با قطر حدود هشت متر و دو ورودی از دیگر بناهای قدیمی این خطه است که در گذشته های بسیار دور یخ مورد نیاز مردم این منطقه را تامین می کرده است.ایرنا

 


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*