كد مطلب: 14323
تعداد بازدید : 380
تاريخ انتشار: پنج شنبه 25 آبان 1396 ساعت 09:05
آخرین بروزرسانی:

رتبه نخست تلفات جاده محور سبزوار –شاهرود

شهرستان سبزوار با توجه به قدمت تاریخی و موقعیت جغرافیایی که دارد در حوزه راه و ترافیک بسیار حائز اهمیت است. قرار گرفتن این شهرستان از دیرباز در مسیر جاده ابریشم این گذرگاه را به گذرگاهی مهم و حساس در کشور تبدیل کرده است که این اهمیت در طول زمان افزایش یافته است.
photo_2017-09-12_15-

محورهای مواصلاتی حوزه استحفاظی شهرستان سبزوار، محل تردد و آمد و شد خودروهای ترانزیت از کشورهای شرقی و غربی قرار گرفته است. از طرفی قرار گرفتن سبزوار در ورودی استان خراسان رضوی از غرب، سالانه عبور 25 میلیون زائر بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) را به همراه دارد. قرار گیری این شهرستان در مختصات جغرافیایی منحصر به فرد که دارای 5 راه شریان حیاتی شامل مسیر های سبزوار-تهران، سبزوار-مشهد، سبزوار-قوچان، سبزوار-بجنورد و سبزوار-بردسکن است، این گذرگاه را به مسیری بدون جایگزین برای کاربران این جاده قرار داده است که این محورها، اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب کشور را عهده دار هستند. اما در این میان یکی از مهمترین محورهای ترافیکی شهرستان که سالانه تصادفات زیای در آن به وقوع می پیوندد محور سبزوار- شاهرود است که 180 کیلومتر رفت و برگشت این مسیر در حوزه شهرستان سبزوار قرار دارد. پیچ های تند، کویری بودن جاده و عدم وجود اماکن تفریحی و استراحت گاه های جذاب برای مسافران منجر به تصادفات زیادی در این محور می شود و سالانه تعداد زیادی از هم وطنان مان در این محور کشته و مصدوم می شوند.

**رتبه نخست محور سبزوار-شاهرود در تعداد فوتی ناشی از تصادفات استان

رئیس پلیس راه سبزوار با بیان اینکه محور سبزوار-شاهرود یکی از پرحادثه ترین محورهای استان خراسان رضوی است، گفت: این محور سال گذشته رتبه نخست استان در فوتی تصادفات را به خود اختصاص داد.

سرهنگ علی فتحی با بیان اینکه سالانه تصادفات زیادی در این محور به وقوع می پیوندد، تصریح کرد: واژگونی بر اثر خستگی و خواب آلودگی بیشترین علت تصادفات این محور است.

وی ادامه داد: متاسفانه هرساله تعداد زیادی از زائران بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) هرگز به مقصد خود نمی رسند و در بین راه در اثر حوادث جاده ای و واژگونی جان خود را در این محدوده از محور از دست می دهند.

وی با اشاره به کویری بودن این جاده اظهار کرد: از لحاظ طبیعی به علت کویری بودن جاده، این مسیر هیچ گونه جذابیتی برای کاربران این محور ندارد.

سرهنگ فتحی با بیان اینکه بیشتر تصادفات این محور در لاین جنوبی اتفاق می افتد، اضافه کرد: در لاین شمالی چون رانندگان در شهرستان سبزوار توقف دارند حوادث کمتر است.

وی ادامه داد: در طول مسیر شاهرود به سبزوار به دلیل وجود نداشتن مکان های تفریحی و جذاب و عدم وجود استراحت گاه های مناسب، رانندگان این مسیر را بدون توقف و استراحت می پیمایند که این امر خستگی و خواب آلودگی رانندگان و واژگونی در نزدیکی سبزوار را به دنبال دارد و تنها راهکار کاهش تصادفات در این محور ایجاد اماکن رفاهی و تفریحی در مسیر است که برای رانندگان داری جذابیت باشد و آنها را مجاب به توقف و استراحت کند.

 رئیس پلیس راه سبزوار با بیان اینکه بیشترین امکانات پلیس راه استان در شهرستان سبزوار وجود دارد، گفت: درحال حاضر 2 ایستگاه ثابت در کاهک و نامن در لاین جنوبی، گشت شبانه روزی 3 تیم محسوس و نا محسوس در لاین جنوبی و 2 تیم در لاین شمالی محور سبزوار-شاهرود به منظور کاهش تصادفات جاده ای و کنترل ترافیک، آمد و شد و عبور خودرو ها را کنترل می کنند.

سرهنگ فتحی با اشاره به عملیات عمرانی پل ریوند نیز گفت: این پل نیز عاملی در تصادفات محور جنوبی این مسیر است که باید هرچه سریع تر درست شود.

وی با تاکید بر عملکرد مناسب و شایسته اداره راه و شهرسازی در مسیر سبزوار-شاهرود اظهار کرد: این اداره در یک سال گذشته علائم هشدار دهنده مناسبی را در مسیر نصب کرده است که این امر بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به وقوع 356 فقره تصادف در محورهای مواصلاتی شهرستان سبزوار عنوان کرد: 181 فقره از این تصادفات جرحی و17 مورد فوتی به ثبت رسیده است.

سرهنگ فتحی با اشاره به کاهش 18 درصدی تعداد جانباختگان و 11 درصدی تعداد مجروحان حوادث رانندگی گفت:  از ابتدای امسال تاکنون237 نفر در این حوادث رانندگی مجروح و 55 نفر جان خود را از دست داده اند

وی ادامه داد: از 356فقره حادثه رانندگی در سطح محورهای مواصلاتی این شهرستان 230 مورد واژگونی است که بخش مهمی از این حوادث در محور سبزوار-شاهرود و شاهرود به سبزوار رخ داده است.

 

بیشترین آمار تصادفات در محور سبزوار-شاهرود

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی سبزوار نیز با اشاره به اینکه در شش ماهه اول سال چهارده هزار و 723  مأموریت توسط اورژانس 115 در شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و وداورزن صورت گرفته است، افزود: این میزان نسبت به سال گذشته حدود 16 درصد افزایش داشته است و بخش مهمی از آن مربوط به محور سبزوار-شاهرود و شاهرود به سبزوار است.

دکتر علی شریفان اظهار داشت : در کل مأموریت های انجام گرفته به شانزده هزار و 437 نفر نفر ارائه خدمات اورژانس شده است که از این تعداد حدود سه هزار و سیصد و پنجاه نفر مصدومین ناشی از حوادث ترافیکی شهری و جاده ای می باشد.

وی عنوان کرد: در مجموع  حوادث ترافیکی شهری و جاده ای 42 نفر فوتی در محل حادثه داشته ایم که حدود 47  درصد فوت شدگان مربوط به تصادفات محور اصلی تهران – مشهد می باشد که درصد قابل توجهی است.

وی خاطرنشان کرد: در شش ماه ابتدای سال جاری 49 مأموریت توسط اورژانس هوایی صورت گرفته که به 82 مصدوم و بیمار اورژانسی ارائه خدمت شده است همچنین اتوبوس آمبولانس نیز در این مدت  21 مأموریت داشته که منجر به انتقال 134 مصدوم حوادث ترافیکی گردیده است.

وی افزود: روزانه حدود 450 مورد تماس با اورژانس 115 گرفته می شود که منجر به 70 اعزام آمبولانس می شود متأسفانه روزانه حدود 30 مورد مزاحم تلفنی با شماره 115 داریم که منجر به مأموریت 3تا 4 مورد اعزام کاذب می شود.

 

**اقدامات موثر اداره راه در محور سبزوار-شاهرود در راستای کاهش تصادفات

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای سبزوار نیز با اشاره به اقدامات انجام شده در محور سبزوار-شاهرود در راستای کاهش تصادفات جاده ای گفت: در این زمینه چهار دستگاه سرعتگیر سینوسی در مناطق مسکونی صدخرو و مهر با اعتبار 150 میلیون ریال اجرا شده است.

مهدی رحمتی با اشاره به بهسازی و نصب تابلوهای آشکار در فاصله داورزن تا مهر در محور شاهرود به سبزوار اظهار کرد: نصب چراغهای آذرخشی (پلیسی) در نقاط پر حادثه محورهای شریانی، اجرای خط کشی رنگ سرد خط کنار در محور سبزوار –شاهرود و بالعکس به طول 400 کیلومتر و اجرای خط کشی اکستروژن در پیچ صدخرو و پیچ دوم بفره  محور شاهرود به سبزوار به مساحت 160 متر مربع از دیگر اقدامات انجام شده اداره راه در راستای کاهش تصادفات محور مذکور است.

وی با اشاره به تسطیح و پاکسازی زباله های حاشیه راه محور سبزوار –شاهرود و بالعکس ادامه داد: حذف چند مورد افتادگی شانه راه در محل آبروها در محور شاهرود به سبزوار و اجرای هاشور در دماغه ها و دوربرگردان های محور سبزوار – شاهرود از دیگر اقدامات این اداره در محور سبزوار-شاهرود است.

** عمل به قانون عامل کاهش تلفات در محور سبزوار-شاهرود

معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار ویژه سبزوار نیز گفت:مهمترین عامل در کاهش حوادث محور سبزوار-شاهرود رعایت قوانین است.

احمد برادران با بیان اینکه اقدامات مناسب برای کاهش حوادث در این محور صورت گرفته است، افزود: افزایش گشت های پلیس راه، افزایش علائم درطول این محور مواصلاتی، اصلاح هندسی در طول محور و افزایش خدمات اورژانس و هلال احمر از جمله اقدامات برای کاهش تلفات در این محور است.

وی خاطرنشان کرد: در ستاد خدمات سفر شهرستان نیز مصوب شد تا در طول این جاده درایام پر تردد سال بازارچه ها و مکان هایی برای استراحت مسافران ایجاد شود تا زائران و مسافران زمان بیشتری را در طول مسیر به استراحت بپردازند.

وی گفت: همچینین برنامه ریزی شد تا در راستای رفاه حال مسافران  یکی از زائر شهرهای استان در شهرستان ایجاد شود.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*