كد مطلب: 1814
تعداد بازدید : 1574
تاريخ انتشار: چهارشنبه 27 خرداد 1394 ساعت 12:45
آخرین بروزرسانی:

نشست تخصصی رسیدگی به مسائل صنعت و معدن و رفع موانع واحد های تولیدی سبزوار

سبحانی فر: سبزوار قطب قطعه‌سازی خودرو کشور می‌شود

نشست کارگروه رفع موانع توليد کشور روز گذشته در فرمانداري سبزوار برگزار شد. در اين کارگروه که رئيس کميسيون صنايع و معادن مجلس ، سبحانی فر سخنگوی کمسیون صنایع ،معاون امور صنايع وزير صنعت و معدن، رئيس هيئت مديره سازمان گسترش و نوسازي وزارت صنايع و معادن، معاون صنايع کوچک و سازمان شهرک هاي صنعتي ، مديرکل صنعت و معدن خراسان رضوي، عضو اتاق صنعت و معدن ايران و جمعي از مديران کل وزارت صنايع و معادن حضور داشتند به مشکلات بيش از 100صنعتگر سبزواري رسيدگي شد.
31

رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در این نشست  گفت: امروز دولت وظیفه‌ای در زمینه توسعه و ساخت کارخانه‌ها ندارد و این وظیفه عمدتا برعهده بخش خصوصی گذاشته شده است.

رضا رحمانی با بیان اینکه عمده مشکلات بخش اقتصاد کشور ناشی از اقدامات گذشته و افزایش 50 درصدی تورم است، اظهار داشت: امروز کشور از آن دوران سخت و پر رکود عبور کرده و وارد دور جدیدی در زمینه توسعه اقتصاد و پیشرفت شده است.

وی با بیان اینکه با رفع تحریم‌های کشور باز هم به یک جهش اقتصادی نیاز دارد، افزود: با وجود حل تحریم‌ها ما نیاز به یک اراده جدی در زمینه توسعه اقتصادی داریم و اگر این اراده نباشد قطعا کشور به نقطه قبل از تحریم ها باز می‌گردد.

رحمانی با تاکید بر اینکه امروز دولت وظیفه ایجاد و ساخت صنعت و کارخانه را ندارد، خاطرنشان کرد: امروز دولت فقط باید در حد توانایی در ایجاد یک کارخانه مشارکت کند همچنین صنعت با توجه به محدودیت‌های دولت، برعهده بخش خصوصی و با مشارکت مردم و فعالان اقتصاد واگذار شده است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کلید رفع تحریم‌ها، داخلی است، بیان کرد: توجه به فضای کسب و کار، بهره برداری از ظرفیت‌های صنعتی و معدنی کشور و توجه به اجرای اقتصاد مقاومتی می تواند مشکلات کشور را تا حد زیای حل کند.

رضا رحمانی با اشاره به اینکه باید بر اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار تاکید ویژه شود، ادامه داد: این قانون دارای 29 ماده است، و از مهمترین قوانین کشور در حوزه اقتصاد و فضای کسب و کار کشور است.

وی در ادامه با بیان اینکه در دولت گذشته متاسفانه این قانون در کشور اجرایی نشده است، تصریح کرد: اگر کشور به قانون رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار توجه جدی داشته باشد و آن را اجرایی کند قطعا مشکلات اقتصادی کشور رفع خواهد شد.

 

شهرستان سبزوار قطب قطعه‌سازی خودرو کشور می‌شود

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: شهرستان سبزوار به زودی به عنوان قطب قطعه سازی خودرو کشور معرفی می‌شود.

رمضانعلی سبحانی‌فر اظهار داشت: از جمله انتظارات ما از وزارت صنایع و معادن تامین اعتبار 10 طرح صنعتی کاربردی در شهرستان سبزوار و حمایت از 10 طرح صنعتی کوچک از محل صندوق حمایت از صنایع کوچک است.

وی با بیان اینکه بسته شدن قرارداد تضمینی خرید قطعه از بخش صنعت قطعه سازی سبزوار توسط شرکت‌های ایران خودرو و سایپا از دیگر انتظارات ما از وزارت صنایع و معادن است، افزود: عقد این قرارداد سبب توسعه بخش قطعه سازی و ایجاد اشتغال در شهرستان می‌شود.

سخنگوی کمیسیون صنعت و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقام معظم رهبری تاکید جدی بر توسعه صنایع کوچک دارند، خاطرنشان کرد:  توسعه و توجه ویژه به این صنایع می‌تواند در افزایش میزان اشتغال در کشور و منطقه موثر باشد.

سبحانی‌فر با تاکید بر اینکه شهرستان سبزوار دارای ظرفیت‌های خوبی در حوزه صنعت و معدن و توانمندی‌های خوبی در زمینه نیروی انسانی است، عنوان کرد: امروز بخشی از مشکلات بیکاری در شهرستان سبزوار به واسطه رشد صنایع حل شده است و با توجه به وجود صنعت غنی قطعه سازی در سبزوار این شهرستان می‌تواند در آینده تبدیل به قطب قطعه‌سازی در استان و کشور شود.

وی همچنین با اشاره به حضور ستاد رفع موانع تولید در شهرستان سبزوار تصریح کرد: در این ستاد بیش از 100 پرونده از صنعتگران شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن مورد بررسی و تصمیمات لازم در زمینه رفع مشکلاتشان گرفته خواهد شد.

سبحانی‌فر با بیان اینکه 80 پرونده از این تعداد مربوط به مشکلاتی از قبیل دریافت تسهیلات، رفع موانع مالیاتی است، خاطرنشان کرد: 20 پرونده نیز مربوط به تقاضا برای راه اندازی بنگاه اقتصادی است که امیدواریم با حضور این ستاد مشکلات صنعتگران حل شود.

 

پرداخت 132 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش صنعت‌ و معدن توسط بانک‌ها

معاون امور صنایع وزیر صنعت و معدن نیز با بیان اینکه در پرداخت تسهیلات به بخش صنعت و معدن توسط بانک‌ها بیش از 45 درصد رشد داشته‌ایم، گفت: در سال گذشته بیش از 132 هزار میلیارد تومان تسهیلات به این بخش پرداخت شده است.

محسن صالحی‌نیا با بیان اینکه امروز رونق تولید در گروی رونق اقتصاد است، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما برای رونق این بخش تامین مواد اولیه، ایجاد فضای رقابتی، تامین ماشین‌آلات و تجهیزات است.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما بانک‌محوری، سرمایه‌محوری و توجه به بازار سرمایه است، تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌های زیادی در حوزه توسعه بهره‌وری از منابع در دستور کار قرار گرفته است.

صالحی‌نیا با بیان اینکه در پرداخت تسهیلات به بخش صنعت و معدن توسط بانک‌ها بیش از45 درصد رشد داشته‌ایم، تصریح کرد: در سال گذشته بیش از 132 هزار میلیارد تومان تسهیلات به این بخش پرداخت شده که با وجود رشد نسبی بازهم بخش صنعت با کمبودهایی مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت نهاده‌های صنعتی، ارز و دستمزدها سبب شده تا بخش صنعتی در سال‌های گذشته با مشکلاتی روبه رو شود، عنوان کرد:برای رفع مشکلات موجود در تصمیمات زیادی در شورای پول و اعتبار کشور گرفته شده که این موارد همه به بخش صنعت و معدن اختصاص داشته اشت.

معاون امور صنایع وزیر صنعت و معدن با بیان اینکه یکی از توجه‌های ما مسئله سهم تولید فرآینده‌های انرژی است ،افزود: امروز قانون رفع موانع تولید با هدف ایجاد بسترهای مناسب برای توسعه بخش صنعت و پویایی آن به تصویب رسیده که دولت در کارگروه‌های مختلف در حال تدوین آیین نامه‌های آن است.

معاون امور صنایع وزیر صنعت و معدن و تجارت بابیان اینکه استان خراسان رضوی از ظرفیت‌های خوبی در بخش صنعت و معدن برخوردار است، افزود: صنعت خودروسازی استان باید بیش از پیش مورد توجه باشد و باید مشکلات آن در حوزه موانع تولید رفع شود.

 

سرمایه‌گذاری 10 هزار میلیاردی در بخش صنعت خراسان رضوی

در ادامه رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی از سرمایه‌گذاری 10 هزار میلیاردی در بخش صنعت این استان خبر داد.

راضیه علیرضایی با اشاره به سرمایه‌گذاری 10 هزار میلیارد تومانی در بخش صنعت خراسان رضوی اظهار داشت: این سرمایه‌گذاری ظرفیت اشتغال برای 184 هزار نفر به صورت مستقیم در استان را فراهم کرده است.

وی با اشاره به بالا بودن میزان پروانه‌های صادر شده در بخش صنعت استان تصریح کرد: ما در خراسان رضوی به نسبت استان‌های دیگر فاصله زیادی در حوزه صنایع بزرگ دولتی داریم که برای جبران این فاصله اقدام به صدور پروانه برای بنگاه‌های اقتصادی کوچک با همکاری بخش خصوصی کرده‌ایم تا بتوانیم این میزان فاصله را جبران کنیم.

علیرضایی با بیان اینکه استان خراسان رضوی دارای ظرفیت‌های خوبی در مسیر ترانزیت کالا و زمینه‌های دانشگاهی است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر به این ظرفیت‌های مهم و به کارگیری آن در بخش صنعت توجه نشده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 378 پروژه صنعتی با پیشرفت بالای 60 درصد در استان وجود دارد، ادامه داد: این پروژه‌ها برای تکمیل نیازمند به اعتبارات و ارائه تسهیلات است.

وی با بیان اینکه شهرستان سبزوار یک مرکز مهم در حوزه تجارت و صنعت در شرق کشور است، گفت: وجود صنایع قطعه‌سازی کابل خودرو در این شهرستان یک نعمت بوده که متاسفانه این مجموعه امروز با مشکلاتی در حوزه توسعه روبه‌رو است و برای این امر نیازمند به تسهیلات هستیم.

علیرضایی با بیان اینکه سبزوار از نعمت ریل و راه‌آهن بهره‌مند نیست، گفت: یکی از مهم‌ترین مبانی توسعه صنعتی وجود راه‌آهن است و این مسئله با بخش صنعت پیوندی عجیب دارد که متاسفانه شهرستان از این امر محروم است و باید از ظرفیت‌های دیگری که دارد مانند وجود محور بین‌المللی تهران مشهد برای صادرات محصولات بهره بگیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مبانی تولید حمایت و ایجاد زیرساخت‌های لازم توسط دولت است، گفت: در سبزوار شاهد هستیم که صنعتگران بخش زیادی از نیازهای زیربنایی خود را تامین می‌کنند.

علیرضایی با اشاره به صدور بیش از 976 میلیارد تومان پروانه صنعتی در استان از ابتدای امسال تاکنون ادامه داد: امروز در استان نیازمند ایجاد صنایع مادر و بزرگ مانند پتروشیمی هستیم که در این زمینه انتظار ما از وزارت صنایع و معادن و ایدرو و ایمیدرو این است که به دو صنعت پتروشیمی استان نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه امروز صنعت سیمان خراسان رضوی به بالندگی رسیده است گفت: یکی از انتظارات صنعتگران این است که از سیمان به عنوان مصالح کاربردی در ساخت جاده‌ها استفاده شود که اگر این اتفاق رخ دهد صنعت این بخش پویاتر و میزان اشتغال آن بیشتر می‌شود.

 

موسسات مالی و اعتباری بلای جان صنعت کشور شده‌اند

رئیس انجمن ماشین‌سازی خراسان رضوی نیز گفت: امروز موسسات مالی و اعتباری به عنوان بلای جان صنعت کشور محسوب می‌شوند.

 محسن شرکا با اشاره به قاچاق بیش از 25 میلیارد دلار کالا در چند سال گذشته کشور اظهار کرد: امروز بزرگترین آفت اقتصادی در کشور ما وجود موسسات مالی و اعتباری است که بدون ضابطه رشد کرده‌اند.

وی با بیان اینکه امروز این موسسات به عنوان بلای جان صنعت کشور محسوب می‌شوند، تصریح کرد: در 6 سال گذشته مقام معظم رهبری (مدظله) تاکیدات زیادی به بحث صنعت و افزایش تولید داشتند و همه ساله شعارهای سال را بر همین مبنا تعیین می‌کردند که متاسفانه مسئولان آن دوره به این شعارهای کاربردی فقط به چشم شعار نگاه کردند.

شرکا با بیان اینکه امروز تحریم داخلی بیش از تحریم‌های خارجی بر کشور فشار وارد می‌کند، اعلام کرد: تحریم‌های داخلی ما همین بی‌توجهی‌ها به بخش اقتصاد، افزایش میزان تعاونی‌ها و موسسات مالی و اعتباری است.

وی با بیان اینکه بیش از 782 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور داریم، بیان کرد: امروز باید از خودمان بپرسیم که چه اقدامی برای گسیل کردن این ثروت به بخش صنعت و تولید داشته‌ایم و مسئولان در این زمینه چه اقداماتی را کرده‌اند.

رئیس انجمن ماشین‌سازی خراسان رضوی بابیان اینکه امروز بیش از 11 هزار و 987 قانون در صنعت و اقتصاد شناسایی شده است، گفت: متاسفانه با وجود این قوانین امروز شاهد ضد و نقیض بودن و ناقص بودن آنها هستیم که همین مسئله به بخش اقتصاد ضربات زیادی را زده است.

شرکا با بیان اینکه کشور ما دارای ظرفیت‌های زیادی در زمینه اشتغال، تولید و صنعت است، افزود: اگر دولت به تولیدات داخلی و صنعتگران توجه کند و در برابر فعالیت‌های موسسات مالی و اعتباری بایستد و نظام بانکداری کشور را اصلاح کند می‌توانیم در پنج سال آینده از کشورهای توسعه یافته اطراف پیشی بگیریم.

 

سبزوار ظرفیت‌های خوبی در حوزه صنعت و معدن دارد

فرماندار سبزوار نیز در این نشست گفت: سبزوار از ظرفیت‌های خوبی در حوزه صنعت و معدن برخوردار است.

احمد برادران با بیان اینکه سبزوار دارای ظرفیت‌های خوبی در حوزه صنعت و معدن است، اظهار کرد: وجود بیش از پنج شهرک صنعتی در سطح منطقه سبزوار و اشتغال بیش از یک هزار و 100 نفر در شهرک شماره یک سبزوار نشان از ظرفیت‌های خوب صنعت در سبزوار دارد.

وی با بیان اینکه بیش از 35 هزار دانشجو در شهرستان سبزوار در حال تحصیل هستند، تصریح کرد: وجود این تعداد دانشجو در رشد علمی بخش صنعت سبزوار موثر است و می‌توانند موجب بالندگی آن شوند.

برادران با بیان اینکه سبزوار از ظرفیت خوبی در حوزه صنعت سیمان برخوردار است، خاطرنشان کرد: وجود دو کارخانه بزرگ سیمان در شهرستان‌های سبزوار و جغتای و اشتغال خوب و صادرات این سیمان به خارج از استان نشان از ظرفیت‌های منطقه در این بخش دارد.

وی با اشاره به فعالیت واحدهای صنعتی مانند کابل خودرو و جمکوی سبزوار در حوزه قطعه‌سازی تصریح کرد: وجود این دو کارخانه مهم بسترهای خوبی‌ها را در زمینه تبدیل سبزوار به قطب قطعه‌سازی استان فراهم کرده که اگر در این زمینه مساعدت‌های لازم از سوی وزارت صنایع و معادن صورت گیرد می‌توانیم در آینده شاهد رشد این بخش‌ها باشیم.

فرماندار سبزوار با اشاره به موقعیت شهرستان سبزوار در مسیر کلیدر شرق به غرب و شمال به جنوب نیز افزود: یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های شهرستان وجود منطقه ویژه اقتصادی آن به متراژ یک هزار و 200 هکتار است که تاکنون مراحل مقدماتی آن طی شده و در مرحله جذب سرمایه‌گذاران قرار دارد.

برادران با بیان اینکه امروز بیکاری مهم‌ترین دشمن داخلی و بدترین منکر در جامعه است، گفت: امروز دولت توجه جدی به اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی و بهره‌مندی از توان داخلی و کارآفرینی دارد.فارس- تسنیم


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*