كد مطلب: 95
تعداد بازدید : 2162
تاريخ انتشار: دوشنبه 11 اسفند 1393 ساعت 22:52
آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 13 اسفند 1393 ساعت 08:34

آیا همراه اول لزوما بهترین همراه است؟!

سبحانی فر: همراه اول كمتر به مناطق كمتر توسعه یافته توجه كرده است

اپراتور همراه اول در سال 72 تاسیس شد و هم‌اکنون بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی کشور از نظر تعداد مشترک است به نحوی که تعداد مشترکین ثبت شده همراه اول در پایان سال گذشته به 64.1 میلیون نفر رسید.
th_b_image_news_9001

این اپراتور که قدیمی ترین و پرمخاطب ترین اپراتورهاست 10 سال بی رقیب بود و خدمات تلفن همراه را به شکل انحصاری ارائه می داد تا اپراتور تالیا و سپس ایرانسل وارد میدان شدند.
اما اپراتور اول تا چه اندازه توانسته در رقابت با سایر اپراتورها روسفید بماند؟

تعرفه

مقایسه های صورت گرفته نشان می دهد بهای سیم کارت های دائمی و اعتباری همراه اول هر دو نسبت به سایر اپراتورهای تلفن همراه مثل رایتل و ایرانسل گران تر است. شاید دلیل این گرانی نسبی اطمینان خاطر این اپراتور از داشتن تعداد زیاد مشترکانش باشد.
همچنین تعرفه مکالمه، پیامک و دیتا در سیم کارت های دائمی و اعتباری همراه اول مجموعا گران تر از سایر اپراتورهاست. به ویژه اینکه رایتل و ایرانسل تمرکز خود را بر جذب مشترکین بیشتر قرار داده اند و سعی می کنند خدمات ویژه و بسته های تشویقی را با قیمت ارزان تری به مشترکین خود ارائه کنند و به نظر می رسد همراه اول نتوانسته در این رقابت پیروز میدان باشد.

آنتن دهی

اپراتور اول مدعی است تنها اپراتور با پوشش کامل شهری، 43 هزار و 641 نقطه روستایی و پوشش 76 هزار و 858 کیلومتری از جاده‌های اصلی-فرعی و ریلی کشور است و بیشترین پوشش ارتباطی در کشور را در اختیار دارد اما هنوز هم گلایه هایی در مورد عدم یا ضعف آنتن دهی همراه اول در بسیاری از روستاها، شهرها، کلان شهرها و حتی پایتخت وجود دارد.
میزان بالای پوشش شبکه همراه اول در حالی است که این اپراتور میزبان بیش از 64 میلیون مشترک است و باید بتواند پاسخگوی نیاز مشترکینش باشد.
به عنوان مثال براساس گزارش رسمی ارائه شده در سال 92 اپراتور ایرانسل از نظر پوشش شبکه وضعیت بهتری نسبت به همراه اول داشته است.
البته با اجرای طرح رومینگ ملی قرار است اپراتورهای تلفن همراه در مناطقی که سایر اپراتورها پوشش لازم را ندارند سایت‌های ارتباطی خود را با آنان به اشتراک بگذارند و به این وسیله نقایص یکدیگر در مورد پوشش شبکه را جبران کنند؛ طرحی که تا اجرای کامل آن فاصله زیادی وجود دارد.

اینترنت

سرعت اینترنت همراه اول در مقایسه با رایتل-که در حال حاضر پرسرعت ترین اینترنت را ارئه می کند- کمتر است اگرچه تعرفه اینترنت همراه اول نسبت به دو اپراتور دیگر کمتر است.

تعویض سیم کارت های قدیمی با جدید:

همراه اول که بیش از 20 سال است خدمات تلفن همراه را ارائه می دهد از سه سال گذشته از مشترکین قدیمی خود که از سیم کارت‌های TCI استفاده می کنند خواست سیم کارت خود را تعویض و آن را به MCI تبدیل کنند.
در حال حاضر هم برخی از سیم کارت های قدیمی همراه اول خدمات جدیدی را که توسط شرکت ارتباطات سیار ارائه شده، پشتیبانی نمی کند، ازجمله سیستم GPRS. در نتیجه مشترکانی که خواستار استفاده از این نوع خدمات هستند، ناچارند با مراجعه به دفاتر امور مشترکان همراه اول و دفاتر خدمات ارتباطی نسبت به تعویض سیم کارت اقدام کنند. گفتنی است در برخی موارد مشترکانی که از سیم کارت های قدیمی استفاده می کنند حتی در آنتن دهی هم دچار مشکل می شوند و ناگزیر از تعویض سیم کارت خود می شوند.

پیامك های مزاحم

یكی از گلایه های تمامی مشتركین تلفن همراه در ایران پیامك هایی است كه وقت و بی وقت مزاحمت هایی را برای مشتركین تلفن همراه بوجود می آورند، به ویژه اینكه علی رغم وجود راههایی برای غیرفعال كردن این پیامك های تبلیغاتی در مورد غیر فعال كردن آنها اطلاع رسانی درستی صورت نمی گیرد. گرچه در بسیاری موارد هم غیرفعال كردن پیامك های تبلیغاتی لزوما جلوی تمامی این نوع پیامك ها نمیگیرد و یا در برخی موارد پیامك های اطلاع رسانی از بانك یا موسسه آموزشی یا خبرگزاری ها هم متوقف می شود. .
البته تبلیغات در پیامك های مزاحم یكی از جنبه های آزاردهنده به شمار می رود، چه اینكه مشتركان تلفن همراه هر لحظه ممكن است به شكل نا خواسته در محاصره بمباران تبلیغاتی قرار گیرند و قطعا این امر تضییع حقوق مردم را به دنبال دارد. وجه دیگر آزاردهنده بودن پیامك های مزاحم مربوط به پیامك هایی است كه به عنوان مثال با طرح یك سوال درباره یك ضرب المثل یا شیوه زندگی افراد آنها را به ارسال پیامك هایی مجاب می كند تا سیر این پیامك ها ادامه یابد و در نتیجه مشترك باید به ازای هر پیامك ارسالی به او مبلغی بپردازد. این دامی است كه بسیاری از مشتركان تلفن همراه ممكن است به دلیل كم اطلاعی در آن بیفتند و در پایان ماه متوجه شوند كه باید هزینه ای را بابت این پیامك های ناخواسته پرداخت كنند.

پارسینه در گفت و گوهای كوتاهی با چند تن از نمایندگان مجلس نظر آنها را درباره خدمات همراه اول به خصوص در حوزه های انتخابیه آنها جویا شده كه در زیر می آید:
محمدرضا پورابراهیمی نماینده كرمان می گوید كه رضایت كاملی از خدمات همراه اول ندارد.
سیدمحمد بیاتیان نماینده بیجار نیز به مشكل عدم آنتن دهی همراه اول در برخی روستاها و مناطق مختلف حوزه انتخابیه خود اشاره می كند و اضافه می كند كه خدمات همراه اول نسبت به گستردگی آن كمتر از سایر اپراتورهای تلفن همراه است.
رمضانعلی سبحانی فرد نماینده سبزوار با تاكید بر لزوم توجه بیشتر به مناطق كمتر توسعه یافته می گوید كه اپراتور همراه اول كمتر به مناطق كمتر توسعه یافته توجه كرده و در حال حاضر روستاهایی در محاصره كوهها هستند كه پوشش آنتن دهی ندارند. او تاكید می كند كه روستاهای كم جمعیت هم باید بتوانند از پوشش آنتن دهی همراه اول برخوردار باشند.
كمال الدین پیر موذن نماینده اردبیل نیز می گوید كه در حال حاضر اینترنت همراه اول پوشش روستایی ندارد.
قاسم جعفری نماینده بجنورد هم با اشاره به مشكل آنتن دهی همراه اول در مناطق كوهستانی حوزه انتخابیه خود به پیامك های تبلیغاتی اشاره می كند و آن را موجب تضییع حقوق مردم می داند.
او می افزاید: پیامك های انبوهای برای تلفن های همراه ارسال می شود كه مشخص نیست از كجا هدایت می شود . برخی از این پیامك ها هم از مشتركین می خواهند كه درصورتی كه نمی خواهند آن پیامك را دریافت كنند گزینه ای را ارسال كنند و در غیر اینصورت هزینه ای از مشتركان كسر می شود. این كار درستی نیست چرا كه خیلی از مشتركین متوجه این موضوع نمی شوند و در نتیجه هزینه هایی بر آنها تحمیل می شود.

 


نظرات (1)

توسط چهارشنبه 13 اسفند 1393 ساعت 8:19
آقای سبحانی من دوست دارم واقعا و خواهشا از شما درخواست کنم : لطفا در این چهار سال چهار کار مهم که انجام دادی واسه حوزه انتخابی خودتون لیست کنید تا بنده از سر درگمی نجات پیداکنم

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*