كد مطلب: 169
تعداد بازدید : 2990
تاريخ انتشار: سه شنبه 19 اسفند 1393 ساعت 12:10
آخرین بروزرسانی: سه شنبه 19 اسفند 1393 ساعت 12:11

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سبزوار خبر داد

فعالیت 8 هزار کارگر ساختمانی در سبزوار

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سبزوار از فعالیت 8 هزار کارگر ساختمانی در این شهرستان خبر داد.
10

عقیل مختاری در همایش انجمن صنفی کارگران ساختمانی در این شهرستان با اشاره به مشکلات کارگران ساختمانی اظهار داشت: امروز رکود ساخت و سازها در شهرستان سبب بیکاری کارگران ساختمانی شده است.

وی با بیان اینکه خشکسالی‌های اخیر و آسیب دیدن بخش کشاورزی تاثیر زیادی بر کوچ افراد از روستاها به شهر داشته و سبب افزایش حاشیه‌نشینی در اطراف سبزوار شده است، تصریح کرد: متاسفانه این افراد از هنر و حرفه خاصی برخوردار نیستند و به همین دلیل به سمت کارگری و کار ساختمانی روی می‌آورند که این مسئله نیز سبب افزایش بیکاری شده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سبزوار با بیان اینکه در مدت اخیر نیز میزان درخواست‌ها برای ساخت و ساز در شهرستان با رکود نسبی برخوردار بوده است، یادآور شد: متاسفانه این رکود نیز بر بیکاری بخش زیادی از کارگران ساختمانی تاثیر جدی گذاشته است.

مختاری با بیان اینکه کارگران ساختمانی معتقدند که پلمب واحدهای ساختمانی در شهرستان توسط شهرداری سبب کاهش ساخت و سازها و بیکاری کارگران ساختمانی شده است، ادامه داد: شهرداری معتقد است که فقط 29 واحد ساختمانی در شهرستان را پلمب کرده و پلمب این تعداد واحد در رکود بازار کار کارگران ساختمانی تاثیری ندارد.

وی ادامه داد: تنها کاری که اداره تعاون در زمینه کمک به اشتغال این افراد می‌تواند داشته باشد ارائه تسهیلات خود اشتغالی به این افراد است.

در ادامه این جلسه رئیس انجمن کارگران ساختمانی سبزوار با اشاره به رکود سنگین در بخش ساختمان و بیکار شدن عده زیادی از کارگران ساختمانی اظهار داشت: از سال گذشته رکود سنگینی بر بازار کار حاکم شده که این میزان امسال افزایش جدی داشته است.

ابوالقاسم جلیلی‌راد با بیان اینکه این رکود سنگین سبب بیکار شدن بخش زیادی از کارگران ساختمانی در شهرستان شده است، تصریح کرد: متاسفانه شهرداری سبزوار با پلمب واحدهای ساختمانی سبب شده تا این رکود دوچندان شود.

وی با بیان اینکه هر واحد ساختمانی زمینه اشتغال بیش از 20 کارگر با تخصص‌های مختلف را فراهم می‌کند، ادامه  داد: متاسفانه این پلمب‌ها امروز سبب شده تا چند هزار خانواده کارگر در سبزوار دچار مشکلات معیشتی شوند.

وی با اشاره به فعالیت بیش از 8 هزار کارگر ساختمانی در سبزوار گفت: از این تعداد کارگر 5 هزار نفر به عضویت انجمن کارگران ساختمانی در آمده‌اند که از این تعداد 2 هزار و 400 کارگر توانسته‌اند از سهم بیمه کارگری بهره‌مند شوند.

جلیلی‌راد با بیان اینکه سهمیه بیمه کارگری در هر سال فقط 500 نفر است، ادامه داد: متاسفانه این سهمیه امسال اختصاص پیدا نکرده که مشکلات زیادی را برای این قشر از جامعه به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه سن بسیاری از کارگران ساختمانی از مرز بیمه شدن رد شده است، افزود: متاسفانه این قشر نیز به دلیل نداشتن تمکن مالی توان پرداخت بیمه آزاد «خویش فرمایی» را ندارند و در دوران کهولت سن اتفاقات متعددی برای آنها رخ می‌دهد.

رئیس انجمن کارگران ساختمانی سبزوار با بیان اینکه یکی از مشکلات مهم ما نداشتن مسکن مناسب است، عنوان کرد: متاسفانه نداشتن تمکن مالی به دلیل نبود کار سبب شده تا کارگران ساختمانی اغلب در حاشیه شهرها ساکن شوند و در خانه‌هایی زندگی کنند که از سازه فیزیکی مناسبی نیز برخوردار نیستند.

وی با بیان اینکه منازل مسکونی ما نیز اغلب توسط عوامل شهرداری تخریب و مورد تعرض قرار می‌گیرد، افزود: فقر مالی و نداشتن اشتغال پایدار گلوی کارگران ساختمانی را فشار می‌دهد و انتظار ما از مسئولان حل موانع اشتغال کارگران ساختمانی و تامین سهمیه بیمه آنهاست تا این فشارهایی که بر روی خانواده ماست، برداشته شود.فارس


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*