كد مطلب: 1755
تعداد بازدید : 1291
تاريخ انتشار: دوشنبه 18 خرداد 1394 ساعت 13:28
آخرین بروزرسانی:

قنوات ششتمد فرصت یا تهدید

کشاورزی شهر کوهیایه ای ششتمد بر اساس قنوات پایه گذاری شده است.
30

قناتهایی شامل «سرده» ، «پایین ده» ، «نوکاریز» ، «سنگینه» و... که چاههای همگی این قناتهای در سطح شهر ششتمد گسترده شده است.

البته این قناتها همگی فرصتهای خوبی است که کشاورزان ششتمدی با حداقل مسیر به مزارع خود دسترسی دارند و از جهتی به خاطر توسعه شهر و مجاورت چاههای قنوات در کنار چاههای حفر شده در منازل تهدید جدی برای شهروندان محسوب می شود.

شایان ذکر است که در دهه هفتاد مرکز بهداشت و درمان ، استفاده شرب از قنوات مذکور را به خاطر عدم بهداشتی بودن ممنوع کرده و نگاه ما در این مطلب به مقوله بهداشت آن نیست.

در سنوات گذشته به مسئولین ذیربط و نمایندگان قنوات متذکر شده ایم که عدم ایمن سازی چاههای قنوات در آینده خطر ساز خواهد بود و در چند روز گذشته که گویا بدلیل ترکیدگی لوله آب شرب قنات «سرده» ششتمد مسدود شده بود ، خود می تواند زنگ خطری باشد برای مسئولین مرتبط و نمایندگان قنوات که این مسدودی در آینده نه چندان دور به خاطر نشت چاههای فاضلاب به وقوع خواهد پیوست.

شایسته است ایمن سازی قنوات «سرده» ، «پایین ده» و «سنگینه» در دستور کار قرار گیرد تا در آینده شاهد اتفاقات ناگوار نباشیم و آنچه که در چند سال گذشته در چهارراه بیهق سبزوار اتفاق افتاد و شاهد فررورفتن چهارراه اصلی شهر سبزوار بودیم امکان وقوع آن در ششتمد بسیار محتمل است.

از طرفی آنچه که امروز به اصطلاح هزینه شود از آنچه که در آینده باید بپردازیم بسیار کمتر خواهد بود لذا این مهم برنامه ریزی خاص خود را می طلبد که فردا مجبور به پرداخت هزینه هنگفت و شاید هم جبران ناپذیر آن نباشیم.آوای دیار فرید


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*