كد مطلب: 14484
تعداد بازدید : 132
تاريخ انتشار: چهارشنبه 20 تیر 1397 ساعت 11:50
آخرین بروزرسانی:

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در سبزوار

وجود 350 هزار نیروی مازاد در شهرداری‌ها

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: 12 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار طی فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم به دهیاری‌های سطح کشور اختصاص‌ یافته است.
13970419000875_Test_

سعیدرضا جندقیان  در همایش روز ملی دهیار که با حضور جمعی از دهیاران شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در سالن جلسات فرمانداری سبزوار برگزار شد؛ گفت: در حال حاضر مجوز ایجاد 36 هزار و 800 دهیاری در سطح کشور صادر شده است.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور افزود: تاکنون 15 هزار و 600 میلیارد تومان اعتبار به دهیاری‌های سطح کشور داده‌ شده که از این میزان 12 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار طی فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است.

وی رویکرد دولت در مناطق روستایی را توسعه پایدار و ایجاد درآمدزایی دانست و بیان کرد: بخش عظیمی از محصولات کشاورزی کشور در مناطق روستایی به‌تولید انبوه می‌رسد ولی 20 میلیون و 700 هزار نفر از عرصه‌های روستایی در تولید ناخالص ملی بی‌اثر هستند.

جندقیان تصریح کرد: اقتصاددانان کشور معتقدند که جمعیت، تولید و هنر در هرجای کشور وجود داشته باشد، عناصر تأثیرگذاری در ساخت تمدن است.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به موضوع مهاجرت روستاییان، گفت: هم‌اکنون 20 میلیون و 700 هزار جمعیت روستایی در مجموع 38 هزار روستای کشور سکونت دارند اما جمعیت شهری ما روزبه‌روز در حال افزایش یافت.

وی افزود: در حال حاضر یک هزار و 247 شهرداری با بیش از 500 هزار نیرو در کشور وجود دارد که بر اساس اعلام کارشناسان باید تنها 135 هزار نیرو در بدنه شهرداری‌ها باید وجود داشته باشد اما متأسفانه حدود 350 هزار نیروی مازاد در شهرداری‌ها وجود ندارد.

اختلاف با منابع طبیعی مهم‌ترین مشکل روستاییان است

در ادامه نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دهیاران برای پیشبرد اهداف در توسعه مناطق روستایی با مشکلات قانونی برخورد می‌کنند، گفت: از بین بردن موانع دهیاران نیازمند ایجاد اصلاحاتی در قوانین مرتبط با دهیاری‌ها است.

حسین مقصودی با تأکید بر اینکه تعریف روستا در قانون باید تغییر کند، افزود: قوانین حاکم بر روستا به‌عنوان موانعی برای توسعه مناطق روستایی تبدیل‌ شده است.

وی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات کشور در گذشته بی‌توجهی به روستاها بود، ساکنان مناطق روستایی در این مدت میوه بی‌عدالتی را چشیده‌اند.

نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی 1.5 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای روستاییان اختصاص‌ یافته و باید بررسی شود که چند درصد از این میزان به روستاها می‌رسد.

مقصودی تصریح کرد: امروزه با اصلاح قوانین مرتبط با روستا باید به روستاییان اعتبار داده شود و امنیت شغلی آن‌ها افزایش یابد.

وی بزرگ‌ترین مشکل روستاییان را اختلاف با سازمان منابع طبیعی دانست و گفت: در حال حاضر سازمان منابع طبیعی بی‌خود با تفسیر و برداشت‌های نادرست از قانون، املاک و دارایی‌های روستاییان و کشاورزان را به تصرف درآورده و نکته قابل‌ تأمل اینجا است که سازمان منابع طبیعی املاک مردم را به خود مردم اجاره می‌دهد.

نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی از املاک از چندین نسل گذشته به نسل‌های کنونی رسیده ولی سازمان منابع طبیعی مدعی است که این املاک جزو اموال دولتی محسوب می‌شود.

مقصودی اختلاف میان کشاورزان و روستاییان با سازمان منابع طبیعی در خصوص مالکیت اراضی را چالشی بزرگ در سطح کشور دانست و بیان کرد:  این موضوع نارضایتی بخش زیادی از مردم به‌نظام و مجموعه عملکرد دولت به‌دنبال داشته و با بررسی‌های متعدد به این نتیجه رسیدیم که در خصوص مالکیت این املاک حق با مردم است.

وی تصریح کرد: طرحی با امضای 10 نماینده مجلس به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تحویل داده شد تا دولت و وزارت جهاد کشاورزی طی 10 روز گزارش فعالیت خود را ارائه کنند.

نماینده  مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دولت و وزارت جهاد کشاورزی گزارش فعالیت خود را در زمان مشخص به کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ارائه دادند و در این گزارش سازمان منابع طبیعی قبول کرد که در حق مردم در خصوص مالکیت اراضی روستاییان و کشاورزان احجاف شده است.

مقصودی افزود: نمایندگانی که در این نشست کمیسیون کشاورزی بودند دفاعیات بنده به‌عنوان طراح موضوع را با اتفاق آراء تائید کردند.

وی ادامه داد: سازمان منابع طبیعی در آخرین گزارش خود اعلام کرد که اگر می‌خواهیم روستاییان و کشاورزان به‌حق و حقوق خود برسند باید برخی از قوانین تفسیر و اصلاح شود.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی قوانینی که در گذشته اشتباه بوده و به نفع کشاورزان و روستاییان نیست، اصلاح می‌شود تا روستاییان به‌حق و حقوق خود برسند.

مقصودی یادآور شد: با اصلاح قوانین در خصوص مالکیت اراضی، نارضایتی‌های روستاییان و کشاورزان را کاهش می‌یابد و کشاورزان می‌توانند در اراضی اجدادی خود را کشت‌وکار کنند.

اختصاص 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات به مناطق روستایی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم اعتبارات دهیاری‌های سطح کشور نسبت به سال‌های گذشته افزایش‌ یافته است.

رمضانعلی سبحانی‌فر افزود: دهیاران به‌عنوان نماینده حاکمیت در روستاها هستند و باید از اطلاعات و آگاهی‌ موردنیاز بهره‌مند باشند.

وی تحقق رونق اشتغال‌زایی در مناطق روستایی را نیازمند عزم جدی دهیاران دانست و ادامه داد: دهیاران با حمایت‌های دولت باید زمینه‌های درآمدزایی پایدار برای روستائیان را فراهم کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در راستای حمایت از روستاییان با دستور مقام معظم رهبری و مجلس شورای اسلامی 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات به مناطق روستایی سطح کشور اختصاص‌ یافته است.

سبحانی‌فر با اشاره به وظایف دهیاران در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره، یادآور شد: دهیاران تأثیر بالایی در اجرای فعالیت‌های اجتماعی در روستاها دارند و به‌عنوان‌مثال روستای ابویسان در شهرستان جغتای رتبه نخست کتابخوانی در سطح کشور را کسب کرده است.

82.5 درصد جمعیت سبزوار در مناطق شهری است

فرماندار ویژه سبزوار نیز در ادامه این مراسم گفت: طی چهار سال اخیر با وجود ارائه خدمات در حوزه مدیریت روستاها اما متأسفانه چالش‌هایی وجود دارد و خدمات به مناطق روستایی رسیده ولی جمعیت روستاییان تثبیت نشده است.

احمد برادران افزود: در سال 1357 حدود 70 درصد جمعیت کشور روستایی و 30 درصد جمعیت شهری بود ولی امروزه باوجود ارائه خدمات 82.5 درصد جمعیت شهرستان سبزوار شهری و مابقی در مناطق روستایی سکونت دارند.

وی ادامه داد: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون خدمات زیرساختی همانند راه‌های ارتباطی، آب شرب سالم، گازرسانی، بهداشت و درمان و غیره به مناطق روستایی رسیده است.

فرماندار ویژه سبزوار بیان کرد: دولت‌ها با ارائه خدمات زیرساختی به‌دنبال تثبیت جمعیت روستاییان بوده‌اند ولی امروزه روستاییان برای درآمد به شهرها مهاجرت می‌کنند.

برادران تصریح کرد: در حال حاضر حدود 19 هزار بهره‌بردار در شهرستان سبزوار وجود دارد که با ارائه تسهیلات ارزان قیمت در بخش رونق اقتصادی روستاییان فراهم می‌شود.

وی گفت: با وجود کمبود بارش باران دولت سیاست حمایت از کشاورزان و روستاییان را اجرایی کرد که خوشبختانه در سال گذشته به خودکفایی گندم در کشور رسیدیم.

فرماندار ویژه سبزوار یادآور شد: برای نخستین‌بار در سطح کشور برای حمایت از ظرفیت روستاییان سند توسعه روستایی برای سه روستا در شهرستان سبزوار تهیه و تدوین شد که در این سند ظرفیت و استعدادهای روستاها مشخص شده است.

بیشترین دهیاری‌های کشور در خراسان رضوی

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی نیز با اشاره به افزایش 91 دهیاری در خراسا ن رضوی گفت: این استان با 2 هزار و 438 دهیاری بیشتری تعداد دهیاری‌ها کشور را دارد.

محمدعلی همدمی‌نژاد با اشاره به سطح تحصیلات دهیاران استان نیز افزود: هم اینک 681 دهیار دارای مدرک کارشناسی، 69 دهیار کارشناسی ارشد و یک دهیار دکترا در خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند.

وی با اشاره به درجه‌بندی دهیاری‌ها افزود: 85 روستای استان تعیین درجه و 461 روستای خراسان رضوی ارتقا درجه یافتند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه اعتبارات دهیاری‌ها همه ساله افزایش می‌یابد، ادامه داد: در سال 92 مجموع اعتبارات دهیاری‌ها 88 میلیارد تومان بوده که این رقم در سال گذشته به 220 میلیارد تومان افزایش یافته بود.

همدمی‌نژاد یادآور شد: جهت رفغ دغدغه دهیاران، کمیته انضباطی دهیاری‌ها تشکیل شده که با امضای احکام آن به‌زودی اجرایی می‌شود.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*