كد مطلب: 6102
تعداد بازدید : 1360
تاريخ انتشار: شنبه 17 مرداد 1394 ساعت 14:09
آخرین بروزرسانی:

فعال گروه جهاد سبزوار بخش روداب

وقتی بی توجهی مسئولان روستاها را بارانداز قاچاق می کند

قارزی با اشاره به اینکه مسئولان پای عرصه جهاد حاضر شوند و تصمیمات خود را در عرصه تولید و فضای واقعی مناطق محروم بگیرند، گفت: بی توجهی مسئولان به مناطق محروم، روستاها را بارانداز قاچاق مواد مخدر می کند.
10

محمدابراهیم قارزی مدیر گروه جهادی سبزوار بخش روداب در مورد فعالیتهای این گروه جهادی به  شبستان گفت: این گروه جهادی مناطقی از قوچان، فریهان، جغتای، جوین، سیستان و بلوچستان روستای رسک را با محوریت اقتصاد مقاومتی تحت پوشش قرار داده است.

وی با بیان اینکه بخش روداب از شهرستان سبزوار بزرگترین بخش کشور شناسایی شده است گفت: مهمترین محرومیت این منطقه نداشتن آب آشامیدنی است این منطقه بزرگتر از سه استان کشور است و 60 تا 64 درصد ارتزاق مردم منطقه فقط با یارانه و کمک کمیته امداد است.

وی ادامه داد: این اردو از مهرماه 93 تاکنون به صورت هر هفته در مناطق محروم فعالیت می کند عمده ترین فعالیت ما در بخش روداب سبزوار است بیشترین معضلات این بخش بحث کمبود آب و امر اشتغال است.

وی ادامه داد: این مردم به دلیل نبود آب آشامیدنی و نبود شغل به شهرهای دیگر مهاجرت می کنند روستاییان ما با کمک کمیته امداد و یارانه با 250 تا 300 هزار تومان امورات ماهیانه خود را می گذراند به همین دلیل برخی از مردم تنها راه نجات خود را مهاجرت به شهرها می دانند.

وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع اشتغال بیشترین فعالیت این گروه در امر اشتغال بوده است اشتغال با محوریت اقتصاد مقاومتی که درون گرا و برون گرا بوده ومباحث سیاسی و امنیتی نتواند آن را تغییر دهد به همین جهت در امر کشاورزی و دام و طیور با پرورش بلدرچین شتر مرغ مرغ خانگی گوسفند و خرید برخی محصولات در امر کشاورزی به امر معیشت روستاییان کمک کرده است.

وی تاکید کرد: اگر مسئولان دیر بجنبند به دلیل نبود آب آشامیدنی و شغل مناسب برای جوانان روستاییان به سمت شهرها مهاجرت کرده و روستاها خالی از سکنه شده و بارانداز مواد مخدر می شود.

وی با بیان اینکه کلاته لالا (نام روستا) خالی از سکنه شده است اظهار کرد: در این روستا جهادگران مسجد ساخته اند اما این روستا با داشتن برق، مسجد و سرپناه و مسکن خالی از سکنه است زیرا اشتغالی در آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه روستای رود فقط یک خانوار در آن ساکن هستند تصریح کرد: باور اینکه یک روستا با یک خانوار زندگی کنند سخت است مردم روستا در مصاحبه های گوناگون عنوان می کنند که در طول ماه فقط ده روز آب دارند و بقیه روزهای ماه را با بی آبی طی می کنند. به همین جهت با نداشتن اشتغال به سمت شهرها مهاجرت می کنند.

وی ضمن تشکر از فرمانده بسیج و سپاه منطقه برای پشتیبانی از گروههای جهادی افزود: ما اولین قرارگاه پشتیبانی جهادگران را در روستای آریان از توابع روداب راه اندازی کردیم این قرارگاه با عنوان شهید علوی مقدم در اوایل سال 94 افتتاح شد.

وی با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی برای 300 نفر از جهادگران در این منطقه افزود: این آموزشها با محوریت اقتصاد مقاومتی و امر اشتغال برگزار شد.

وی گفت: تاکید بر امر دامپروری و پشتیبانی از مردم در پرورش مرغ خانگی و یا بلدرچین و یا سایر انواع دام و طیور باعث ایجاد انگیزه و دلگرمی میان مردم برای ایجاد اشتغال شده است.

وی با تاکید بر نقش مسئولان در ایجاد اشتغال و فراهم کردن امکانات اولیه برای زندگی روستاییان گفت: اگر مسئولین دیر بجنبند روستاهای چاه تلخ، گراب، شند، چاه شند، رود، کلاوی، دریاچه، بیدک، چاه ستاره، روستاهای دیگری که در این مسیر قرار دارند خالی از سکنه خواهند شد.

وی گفت: مسئولین پای عرصه جهاد حاضر شوند و تصمیمات خود را در عرصه تولید و فضای واقعی مناطق محروم بگیرند، اگر پشت درهای بسته تصمیم بگیریم گرما و بی آبی کویر را نمی فهمیم .

وی گفت: شرایط کویر آنقدر بغرنج است که حتی کویرنشینان و روستاییان اجازه چرا به بچه شترها نمی دهند زیرا کویر نیز خالی از آذوقه حتی برای بچه شتر است.

وی گفت: کویر می تواند از طریق انرژی خورشید منبع عظیم انرژی را برای ما داشته باشد. و می تواند منشاء خوبی برای مطالعات نجومی برای علاقه مندان قرار گیرد اما این امر به شرط توجه مسئولان به این مناطق امکانپذیر است.


نظرات (1)

توسط یکشنبه 18 مرداد 1394 ساعت 9:50
باسلام و عرض ادب هرچندخبر سوخته است اما ارادت همچنان باقی است روزت مبارک خبرنگار شاهدان کویرمزینان

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*