كد مطلب: 1685
تعداد بازدید : 1614
تاريخ انتشار: پنج شنبه 7 خرداد 1394 ساعت 12:28
آخرین بروزرسانی:

مراسم تودیع و معارفه سرپرست اداره جهاد کشاوری سبزواربرگزار شد

کمبود آب مهم‌ترین چالش پیش‌روی کشاورزی سبزوار

مراسم تودیع و معارفه سرپرست اداره جهاد کشاوری سبزوار با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در محل این اداره برگزار شد و منصور برغمدی به عنوان سرپرست انتخاب و از زحمات چهار ساله محمد جواد ایزدیان مدیر اسبق این اداره تقدیر شد.
5

کمبود آب مهم‌ترین چالش پیش‌روی کشاورزی سبزوار

فرماندار سبزواردر این مراسم گفت: یکی از این محدودیت‌های مهم مسئله کمبود آب در منطقه است که با صرفه‌جویی و تدابیر اندیشیده شده در بخش کشاورزی و خانگی منابع آبی شهرستان مدیریت می‌شود.

 احمد برادران با اشاره به برگزاری بیش از 10 نشست کمیته حفاظت منابع آبی در شهرستان اظهار داشت: امروز بحران آب برای همه به عنوان زنگ خطری جدی تلقی می‌شود و مسئولان این حوزه باید با جدیت در این زمینه تلاش کنند.

وی با بیان اینکه حوزه کشاورزی امروز به عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه کشور مورد توجه است، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه بخش کشاورزی به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه اقتصادی کشور مورد توجه واقع شده است.

فرماندار سبزوار با بیان اینکه امروز بخش کشاورزی در خودکفایی غذایی کشور موثر و دارای نقش مهمی است، گفت: دولت تدبیر و امید در دو سال گذشته با اجرای برنامه‌های ویژه و احیای شورای عالی آب و کمیته حفاظت از منابع آبی سعی در حراست و جلوگیری از تخریب این منابع کرده است.

وی با بیان اینکه صدمات جبران ناپذیری در گذشته به منابع آبی وارد شده است، گفت: امروز دولت با اختصاص اعتبارات خاص سعی در احیا و جبران این صدمات دارد که امیدواریم امسال و با همکاری مردم و صرفه‌جویی بخشی از این صدمات جبران شود.

برادران با اشاره به اینکه امروز بخش کشاورزی نیازمند به توجه ویژه در حوزه اقتصادی است، افزود: توسعه صنایع تبدیلی بخش کشاورزی برندسازی محصولات و صادرات آنها در توسعه این بخش موثر است.

وی با اشاره به اینکه یکی از کارهای موفق برای توسعه بخش کشاورزی تغییر الگوی کشت وتوجه به منابع خاکی است، ادامه داد: این مسئله در افزایش راندمان بخش کشاورزی موثر است.

فرماندار سبزوار با بیان اینکه این شهرستان دارای توانمندی‌های خوبی در بخش کشاورزی است، گفت: سبزوار در حوزه تولیدات دامی، طیور و شیلات دارای رتبه‌های خوبی در کشور و استان است و بخش زیادی گوشت سفید و قرمز استان را تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه با وجود این رتبه‌ها شهرستان با محدودیت‌هایی نیز مواجه است، گفت: یکی از این محدودیت‌های مهم مسئله کمبود آب در منطقه است که با صرفه‌جویی و تدابیر اندیشیده شده منابع آبی شهرستان مدیریت می‌شود.

 

توسعه بازرگانی رویکرد جهاد کشاورزی خراسان رضوی

در ادامه رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: توجه به نیروی انسانی و توسعه بازرگانی داخلی و خارجی از رویکردهای مهم این سازمان است.

مجتبی مزروعی در مراسم تودیع و معارفه مدیر جهاد کشاورزی سبزوار افزود: توسعه بازرگانی ارتقا بهره وری را به دنبال دارد لذا اختلاف سه برابری قیمت محصولات کشاورزی بین تولیدکننده و مصرف کننده غیرقابل پذیرش است.

وی گفت: دلیل این امر توجه نکردن به شرکتهای بازرگانی مدرن به عنوان حلقه نخست زنجیره کشاورزی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: اتحادیه ها در این زمینه نتوانستند نقش خوبی ایفا کنند لذا این مهم بر عهده سازمان تعاون روستایی گذاشته شد تا با تغییر نگاه، این کمبود را جبران کند.

وی افزود: سالانه اعتبارات زیادی هزینه می شود تا محصول سالم تولید شود اما وقتی این محصول به بازار می آید اتیکت ندارد.

مزروعی گفت: می بایست بطور جدی از صادرکنندگان و تجار حمایت شود، به همت بازرگانان پسته و زعفران ایران در دنیا شناسانده شده و حرفی برای گفتن دارد.

وی به جایگاه عظیم نیروی انسانی در توسعه اشاره و بیان کرد: ایران دو درصد از منابع خدادادی را دارد ولی از نظر اقتصادی جزو کشورهای پیش رو نیست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی همچنین با اشاره به بحران آب بر لزوم به استفاده بهینه از آن تاکید و بیان کرد: باید نسبت به این موضوع حساس باشیم زیرا بحران آب جدی و شیوه مدیریت آب است که این بحران را ایجاد کرده است.

وی در ادامه توسعه فناوری و ماشین آلات را نیز از رویکردهای دانشت و گفت: ماشین آلاتی که هم اینک در بخش کشاورزی استفاده می شوند مربوط به 50 سال قبل است.

ایزدیان در آخرین روز حضورش به عنوان مدیر جهاد کشاورزی سبزوارنیز گفت: در هفته جهاد کشاورزی امسال بالغ بر 33 پروژه به بهره برداری خواهد رسید در این طرح ها حدود 20 میلیارد تومان هزینه شده که بخشی از محل تسهیلات بانکی و بخشی نیز از محل خودیاری و مشارکت مردم فراهم شده است.

وی افتتاح 86 کیلومتر انتقال آب، بازسازی و مرمت 17 رشته قنات و بهره برداری از 5 کارخانه صنایع تبدیلی در فاز دو شهرک صنعتی را از دیگر طرح های جهاد کشاورزی بیان کرد و افزود: در حوزه فعالیت های فوق برنامه سازمان همچنین سه کار شاخص، طراحی و تدوین سامانه جامع اطلاعات، تشکیل انجمن متخصصین بخش کشاورزی واجرای 112 پروژه در دستور کار قرار گرفته است.فارس ،ایرنا،سبزوارنیوز

 


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*