كد مطلب: 14409
تعداد بازدید : 136
تاريخ انتشار: یکشنبه 26 فروردین 1397 ساعت 11:20
آخرین بروزرسانی:

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور در سبزوار

کمبود منابع مالی از مهمترین مشکلات مراکز فنی و حرفه ای کشور است

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور گفت: کمبود منابع مالی از مهمترین مشکلات مراکز فنی و حرفه ای کشور محسوب می شود.
13950429091145538164

 

سلیمان پاک سرشت در نشست کمیته اشتغال شهرستان سبزوار اظهارداشت: برای حل مشکل کمبود مالی در در مراکز فنی و حرفه ای کشور باید به سمت استفاده از ظرفیت خیران برویم .

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری خیران در حوزه آموزش های مهارت، تجهیز و احداث کارگاهها زمینه برای توسعه آموزش های فنی و حرفه ای، توسعه اشتغال و رفع مشکل بیکاری کمک می کند.

وی با بیان اینکه براساس آمارهای رسمی بیش از  40 درصد از کارجویان آموزش فنی وحرفه ای جذب بازارکار می شوند، ادامه داد: این افراد با نیت اشتغال در این مراکز آمورزش می بیند  و جذب بازار کار می شوند.

پاک سرشت ادامه داد:: سالانه بطور میانگین یک میلیون و 500 هزار نفر در مراکز فنی وحرفه ای سطح کشور آموزش می بینند که نیمی از آنها در آموزشگاهها آزاد آموزش فرا می گیرند.

وی با اشاره به آموزش گروههای هدف اظهار کرد: دانشجویان به سبب نزدیکی با بازار کار و نیاز به  اشتغال از مهمترین گروههایی  هستند که کسب مهارتها شرایط اشتغال را برای آنها فراهم می کند.

وی اظهار کرد: رویکرد سازمان فنی و حرفه در تخصیص اعتبار و تجهیزات برای مراکز فنی و حرفه ای، فرا منطقه ای و بر مبنای توزیع عادلانه منابع و اثر بخشی است.

پاک سرشت با اشاره به فعالیت های مرکز فنی و حرفه ای سبزوار گفت: این مرکز توانسته در سال های اخیر رکورد خوبی در حوزه فعالیت های توسعه اشتغال در این شهرستان ایجاد کند.

**سبزوار توانایی تبدیل به قطب آموزش اشتغال کشور را دارد

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: این منطقه از قطب های دارویی کشور است که با توجه به کاهش منابع آبی و خشکسالی ها، توجه به کشت گیاهان دارویی یک ضرورت است.

حسین مقصودی افزود: شهرستان سبزوار همچنین در منبت کاری چوب، کشت گلخانه و کارگاههای خیاطی و پوشاک ظرفیت ها خوبی دارد که نیاز به آموزش مهارتی و ویژه در این رشته ها دارد.

وی با اشاره به وجود 13 رشته قنات در شهر سبزوار گفت: با بهره از آب این قنوات می توان یک واحد گلخانه بزرگ برای مباحث آموزشی و درآمد زایی ایجاد کرد.

نماینده مردم شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داروزن گفت: شهرستان جوین از قطب های صنعت و تولید منطقه است که مرکز فنی و حرفه ای آن نیاز به توسعه دارد .

**آموزش 546 هزار نفر در سبزوار

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای سبزوار گفت: در سال گذشته 546 هزار و 565 نفر ساعت آموزش در آموزشگاه های فنی و حرفه ای در شهرستان های سبزوار، خوشاب و داورزن به کارآموزان و هنرجویان ارائه شد.

حمیدرضا موسوی افزود: همچنین سه هزار و848 نفر دوره در مراکز ثابت برادران و خواهران، شعب شهری،صنایع ،سکونتگاههای غیر رسمی ، زندان ، پادگان ، دانشگاه و روستاها از این آموزش ها بهره مند شدند.

وی اظهار کرد: آموزش ها در رشته‌های طراحی و دوخت، صنایع غذایی کشاورزی، امور دام وآبزیان، مدیریت خانواده، فناوری اطلاعات، امورمالی و بازرگانی، برق، اتومکانیک، مکانیک، تعمیر تلفن همراه، بافندگی و توربافی به متقاضیان ارائه ‌شد.

موسوی گفت: با توجه به اهداف تعیین شده اسناد بالا دستی و اقتصاد مقاومتی 16 درصد از آموزشهای ارائه شده، به اقشار آسیب پذیر و آسیب دیدگان اجتماعی اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه 15 درصد از آموزشهای ارائه شده ویژه روستائیان بود، گفت: با توجه جمعیت بیشتر در مناطق روستایی شهرستان سبزوار، تلاش می شود تشکیل کلاسهای آموزش در روستاها به 30 درصد در سالجاری افزایش یابد.

وی تصریح کرد: شهرستان سبزوار علاوه بر مراکز ثابت حدود 46 آموزشگاه آزاد تحت نظم دارد که در رشته های مختلف به طور آزاد از علاقه مندان ثبت نام بعمل آورده و مهارت های لازم را ارائه می کند.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*