كد مطلب: 23
تعداد بازدید : 1958
تاريخ انتشار: دوشنبه 11 اسفند 1393 ساعت 20:33
آخرین بروزرسانی:

علی ترشیزی

کمک کنیم تا روستایی دیگر زیر آوار جان ندهد

کمک کنیم تا روستایی دیگر زیر آوار جان ندهد. این روزها همه از زلزله اخیر در پهنه‌ای از سرزمین ایران می‌گویند، زلزله‌ای که بلافاصله خبرش دهان به دهان چرخید.
th_b_image_ac1_69

بیشترین تلفات و کشته‌های این زلزله نیز از روستاها گزارش شده است.
چیزی که بیشتر در زلزله‌های اخیر در کشور خودنمایی کرد تخریب صد درصدی روستاها در زلزله‌ها بود و این نشان می‌دهد که زیرساخت‌های روستاهای کشور به شدت آسیب‌پذیر است و این امر کمتر مورد توجه قرار گرفت.
توجه به نقاط محروم جزء محوری‌ترین شعارهای دولت‌ها و نمایندگان مجلس است و هر جریان سیاسی که بخواهد در کشور مورد توجه قرار گیرد حمایت از اقشار آسیب‌پذیر را سپر بلا قرار می‌دهد ولی در عمل کمترین توجه به اقشار آسیب‌پذیر به ویژه روستاییان است.
دلیل بیان کم‌توجهی در سه زلزله اخیر بهتر مشهود شد و تخریب صد درصدی روستاها گویای این مطلب است که به خاطر عدم حمایت از ساخت و ساز مناسب در روستاها باید شاهد پرپرشدن عزیزانی باشیم که وجودشان مایه دلگرمی برای همنوعان‌شان بود.
دلگرمی به خاطر اینکه فقدان این عزیران آنقدر برای مردم کشور ما ناخوشایند آمد که حاضر هستند از سراسر نقاط کشور برای کمک به همنوعان خود در منطقه زلزله زده حضور پیدا کنند.
کم‌توجهی به ساخت و ساز مناسب در روستاها در اقدام اخیر دو بانک کشور قابل مشاهد است.
به عنوان نمونه اقدام اخیر دو بانک ملی و صادرات صدای معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور را در آورد و مهدیان در خبری اعلام کرد که با وجود اینکه بانک مرکزی بخشنامه‌ای درباره سود 5 درصدی تسهیلات 12.5 میلیون تومانی مسکن روستایی به بانک‌ها ابلاغ کرده است دو بانک ملی و صادرات آن را اجرا نمی‌کنند.
هزینه بالای حمل و نقل گلایه‌‌ای است که حدود یک سوم از مبلغ وام دریافتی برای مسکن صرف هزینه حمل می‌شود که این موضوع اصلا مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
شاید الان روستاییانی که در تبریز، روستاییانی که دیروز در بم، منجیل و مشهد در اثر زلزله جان به جان آفرین تسلیم کردند همان متقاضیان وام مسکن روستایی بودند که به خاطر چالش‌های اداری موفق به دریافت وام نشدند.
شاید کودکان آواره در زلزله تبریز فرزندان همان پدری باشند که درگیر و دارهای اداری موفق به دریافت وام ساخت و ساز مسکن نشدند تا جان پناه امنی برای فرزندان خویش ایجاد کنند.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*