كد مطلب: 6612
تعداد بازدید : 691
تاريخ انتشار: شنبه 28 آذر 1394 ساعت 08:53
آخرین بروزرسانی: شنبه 28 آذر 1394 ساعت 08:54

سبحانی‌فر :

کنگره سربداران پیام آزادگی و عزت را در سرتاسر منطقه طنین انداز می کند

نهضت سربداران سبزوار از این جهت که نقطه عطفی در تاریخ بعد از اسلام در ایران به شمار می رود همواره مورد پژوهش و تحقیق تاریخ نگاران و محققان بسیار بوده است اینک در هفتصدمین سالروز این واقعه تاریخی سبزوار میزبان کنگره ایی به نام سربدارا ن است که سعی در واکاوی این نهضت دارد.
20

با توجه به زمان برگزاری این کنگره با مهندس رمضانعلی سبحانی فر نماینده پرتلاش مردم شریف سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت وشنودی انجام داده ایم درباره اهمیت این نهضت در تاریخ ایران و اقدامات انجام گرفته نمایندگان در جهت فراهم آوردن شرایط برگزاری هرچه بهتر این همایش، که ماحصل آن را پیش روی دارید.

تشکر از وقتی که به ما دادید، صحبت ما حول سربداران است در ابتدا برایمان بگویید شما وجوه شاخص نهضت سربداران سبزوار را در چه چیزهایی می بینید؟

به نام خدا، بدون تردید قیام سربداران در تاریخ ایران حرکت کم نظیری است که ویژ گی ها شاخص و تفاوت هایی با سایر حرکت ها و قیام های تاریخ ایران دارد، این قیام نهضتی برخواسته از اعتقادات دینی و مذهبی مردم مسلمان سبزوار بود. در واقع خیزشی است کاملا مردمی و مبتنی و برخواسته از غیرت دینی، مذهبی، مردانگی و شجاعت این مردمان که در آن برهه ی حساس تاریخی حرکتی را دست زدند و حکومتی راشکل دادند که برای همیشه در تاریخ ماندگار شد.

به نظر شما این نهضت چه تاثیری بر فرهنگ مردم و تاریخ منطقه داشته است؟

در آن دوره از تاریخ که ایران مورد تاخت و تاز قوم ویرانگر مغول بود، قومی که سعی در نابود کردن فرهنگ دینی و مذهبی ایرانیان داشت سربداران با تکیه بر اعتقادات اصیل اسلامی و شیعی خود بر علیه این ظلم و جور به پا خواستند و آزادگی، عدالت و مشروعیت خواهی را که از مهمترین آموزه های مذهب تشیع است سرلوحه ی خود قرار داده و توانستند حکومت سربداران را به مرکزیت سبزوار تاسیس کنند یعنی برای اولین بار ما تشکیل حکومت شیعی مذهب را در ایران شاهدیم و این حرکت آنقدر عمیق و دارای بن مایه های دینی و اسلامی بود که در مدت زمانی کوتاه توانست تاثیر بسیاری در سایر نقاط منطقه بگذارد و تاریخ به ما نشان می دهد که در کرمان، سمرقند، طبرستان و گلستان ما حرکت هایی به تبعیت از این نهضت رخ داده است.

با توجه به جایگاه قیام سربداران در تاریخ ایران آیا تا کنون اقداماتی در جهت شناسایی و پرداختن به این نهضت شده است؟

با اینکه این قیام الگویی بسیار خوبی از فرهنگ غنی گذشتگان این شهرستان است اما به نظر بنده هنوز به این نهضت به خوبی پرداخته نشده است و لازم می دانم که سرگذشت قیام سربداران در کتب درسی آموزش و پرورش اضافه شده و در دانشگاه ها نیز در بحث تاریخی و تحلیلی به این نهضت پرداخته شود تا نسل های آینده بتوانند از آموزه های این حرکت ملی – مذهبی نهایت استفاده را داشته باشند.

امسال شاهد برگزاری کنگره بین المللی با نام سربداران در سبزوار هستیم به مناسبت این همایش فعالیتی در جهت ثبت ملی و جهانی این واقعه انجام شده است؟

اذعان داریم که برای درج و ثبت  این نهضت اقدامات اندکی تا به  امروز صورت گرفته ما این را قبول داریم و برای همین بنده به عنوان نماینده مردم شریف سبزوار بزرگ با توجه به اهمیت این نهضت و اعتقادی که به آن دارم برای بر جسته نمودن و استفاده از

آموزه های این نهضت برای نسل حاضر و نسل های آینده برآن شدم که در تاریخ 26 / 11 / 92 به آقای دکتر جنتی مکاتبه داشته باشم که با توجه به

فرا رسیدن هفتصدمین سالگرد یکی از پاکترین نهضت های اسلامی ایرانی در تاریخ اسلام و ایران که به مرکزیت سبزوار می باشد به منظور گرامی داشت و یاد و خاطره شهدا و رهبران این قیام شایسته است

کنگره ای در شهرستان سبزوار به ریاست  شخص آقای وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه دانشگاه حکیم سبزواری که یکی از برجسته ترین پایگاه های علمی و ادبی کشور است داشته باشیم که خوشبختانه مورد موافقت ایشان در همان جلسه قرار گرفت و پس از اعلام نظر موافق به فرمانداری و ریاست دانشگاه حکیم سبزواری کارگروه ها تشکیل گردید و فعالیت شروع شد  که در تیر ماه سال 94 به صورت رسمی با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاحیه دبیرخانه کنگره در دانشگاه صورت پذیرفت و اکنون در آستانه افتتاح کنگره در 26 آذر ماه 94 با حضور دکتر جنتی شاهد خواهیم بود. از همین فرصت استفاده می کنیم و از همراهی و همیاری بی دریغ دوست و  همکار خودم جناب آقای دکتر محسنی دیگر نماینده معزز شهرستان و جناب آقای برادران فرماندار ساعی و معاونین ایشان و جناب آقای دکتر حداد نیا ریاست محترم دانشگاه و معاونین ایشان و به خصوص معاون پژوهشی جناب آقای دکتر مولوی و سایر همکاران ایشان و نمایندگی ولی فقیه جناب آقای دکتر خاتمیان و جناب آقای دکتر طالبی شهردار سبزوار و اعضای شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی به خصوص اساتید و دانشجویان و همه همشهریان که در برگزاری این کنگره یاری  نموده اند نهایت تشکر و قدردانی را دارم و امیدوارم این کنگره پیام آزادگی – غیرت و عزت سرداران سربدار را  به سر تا سر جهان و کشور و منطقه طنین انداز کند و باعث ثبت این واقعه در حافظه تاریخی جهان شود .

بر اساس مصوبات شورای سیاستگذاری کنگره بودجه ای برای این همایش در نظر گرفته شده است تا کنون چه پیگیری هایی از طرف نمایندگان برای تامین این بودجه انجام شده است؟

با تلاش های انجام گرفته برای تامین اعتبارات قول مساعدی از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته شده البته بیشتر این هزینه ها در زمان اجرا و برپایی کنگره تامین می شود و در حال حاضر نیز از طریق نمایندگان مردم سبزوار در مجلس در حال پیگیری است و مکاتباتی در جهت تامین و حصول هزینه ها انجام گرفته است در این میان باید نیم نگاهی نیز به مشارکت مردمی و بخش خصوصی برای ورود به بحث تامین بودجه داشته باشیم.

قرار است این کنگره در سه بخش همایش علمی، جشنواره آیین و هنر و فرهنگ و ادب با محوریت اجرایی دانشگاه حکیم سبزواری، شهرداری و اداره ارشاد سبزوار انجام گیرد، نظرتان درباره پیشرفت این سه بخش بفرمایید؟

در بعضی از بخش ها می توانست بهتر صورت بگیرد و با توجه به اینکه برپایی این کنگره ارتقاء آبروی شهر و شهرستان را در پی خواهد داشت از همه دستگاه ها و نهادها می خواهیم که با همت مضاعف به بحث این همایش ورود پیدا کنند تا بتوانیم حقیقت اصیل سربداران را برای همگان روشن سازیم که بی شک این هویت اصیل مایه ی افتخار هر شهروند سبزواری خواهد بود.

نوید آوران


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*