كد مطلب: 14371
تعداد بازدید : 255
تاريخ انتشار: یکشنبه 1 بهمن 1396 ساعت 10:56
آخرین بروزرسانی:

50 درصد قنوات کشور نیاز به بازسازی دارد

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: 50 درصد قنوات کشور نیاز به بازسازی دارد.
photo_2018-01-21_10-

علی مراد اکبری در همایش بررسی مشکل قنوات غرب خراسان رضوی در شهر ششتمد شهرستان سبزوار در جمع دهیاران و اعضای شوراها اسلامی اظهار داشت: اعتبارمرمت و لابرویی قنوات از 90 میلیارد در سال 91 به 900 میلیارد ریال برای سال 97 رسیده که افزایش 10 برابری دارد.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با وجود خشکسالی تولید  محصولات کشاورزی در کشور  افزایش یافته تصریح کرد: استفاده درست از منابع خاک و بهینه سازی مصرف آب باعث شد تا زمینه برای افزایش کشت محصولات کشاورزی فراهم شود.
**کاهش 49 درصد حجم روان آب ها در کشور
 وی با بیان اینکه میزان بارندگی در کشور طی  ۱۵ سال گذشته حدود 25  درصد کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: همچنین  حجم روان آب ها  در سال های اخیر حدود 49 درصد کاهش یافته که تهدیدی جدی برای پرشدن سدها در کشور محسوب می شود.
وی با بیان اینکه میزان بارندگی  در سال آبی جاری در مقایسه با دوره آماری 30 ساله ۶۰ درصد  و نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است، عنوان کرد: پدیده خشکسالی در 15 سال گذشته  وضعیت نامطلوبی را برای  منابع آبی کشور ایجاد کرده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید براینکه میزان تبخیر آب در ایران 3 برابر متوسط جهانی است، افزود: اصلاح الگوی مصرف آب ، اصلاح کشت، اجرای طرح های نوین آبیاری  و کشت گیاهان کم آب طلب از جمله طرح های مقابله با خشکسالی در بخش کشاورزی است.
وی اظهار کرد: در سالجاری   ۳۰۰ هزار هکتار توسعه روشهای نوین آبیاری با اعتبار سه هزار و ۲۲۸ میلیارد تومان در سطح کشور اجرا می شود.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: از این مقدار اعتبار تاکنون 2 هزار و 500 میلیارد تومان برای اجرای طرحهای نوین اختصاص و بین استانها توزیع شده است.
اکبری اظهار کرد:  از ابتدای امسال تاکنون ۲۷۵ هزار هکتار طرح ابیاری نوین در حال اجرا است که ۱۲۵ هزارهکتار به بهره برداران تحویل داده شد و ۱۵۰ هزار هکتار در دست اجرا ست.

**اختصاص۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار آب و خاک به خراسان رضوی
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به اختصاص  ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار آب و خاک به استان خراسان رضوی اختصاص خاطرنشان کرد: از این اعتبار ۲۴۰ میلیارد  تومان برای اجرای طرح های آبیاری نوین و بقیه برای مرمت قنوات استان، تجهیز ،نوسازی، تشکلات تعاونی تولید اختصاص یافته است.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تراز بخش کشاورزی کشور از منفی هشت میلیارد دلار در چهار سال گذشته به منفی سه میلیارد دلار رسیده است.
رمضانعلی سبحانی فر افزود: فرآیند این تغییر سالانه پنج میلیارد دلار به سود کشور شده است.
وی ادامه داد: هم اکنون ۳۴ درصد اشتغال در بخش کشاورزی است ولی سهم اقتصاد کشور در کشور حدود ۱۲ درصد قرار دارد.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سالهای اول انقلاب جمعیت روستایی ۷۰ درصد بوده ولی طی چند سال اخیر به حدود ۲۸ درصد رسیده است اما نگاه مثبت دولت یازدهم ودوازدهم به بخش کشاورزی  سبب بازگشت مردم به مناطق روستایی شد.
دیگر نماینده مردم سبزوار درمجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: غرب خراسان رضوی دارای یک هزار و ۷۰۰ رشته قنات است که حدود ۲۵ درصد قنوات خراسان رضوی در این مناطق قرار دارد.
حسین مقصودی افزود: مرمت و لایروبی هر قنات در این شهرستان نیازمند ۲0 میلیون تومان اعتبار است که با وجود کاهش نزولات آسمانی  نیازمند حمایت های دولت در این زمینه است.
نماینده مردم سبزوار گفت: وی یکی از مهم ترین مشکلات مناطق روستایی را ار کار افتادگی  و فوت کارشناسان قنوات روستایی دانست و تصریح کرد: امروز نبود کارشناسان قنوات در مناطق خطر کاملا جدی است که روستائیان در آینده برای رفع مشکلات قنوات دچار مشکل می  شوند.
عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی افزود: قنات روستای کسکن سبزوار به ثبت یونسکو رسیده که اهمیت قنوات این شهرستان را نشان می دهد.
فرماندار ویژه سبزوار نیز با بیان اینکه دولت توجه ویژه ای به موضوع جهاد کشاورزی دارد، گفت: در سالجاری نزولات آسمانی در سبزوار به کمتر از ۵ میلی متر رسیده و این منطقه در  شرایط خشک سالی قرار دارد.
احمد برادران اظهار کرد: سطح زیر گشت گلخانه در این شهرستان از 20 هزار متر مربع در سه سال گذشته به 100 هزار متر مربع در سالجاری افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: با توجه به بحران آب و کمی بارندگی ترویج کشت گلخانه ای از منابع درآمد پایدار در مناطق روستایی و تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.
برادران گفت: سبزوار با تولید  تاکنون سه هزار و 500 تن ماهی سردابی و گرمابی 34 درصد کل تولید آبزیان خراسان رضوی و مقام نخست تولید ماهی را در این استان را دارد.
مدیر جهاد کشاورزی سبزوار نیز گفت: از ابتدای امسال 10 رشته قنات به طول هشت و نیم کیلومتر در سطح این شهرستان با هزینه 12 میلیارد و 750 ریال مرمت و بهسازی شد. برای مرمت این قناتها 2 میلیارد و550 میلیون ریال اعتبار دولتی و 10 میلیارد و200 میلیون ریال به صورت خودیاری ومشارکت کشاورزان هزینه شد.

 


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*