سبحانی فر در جمع پرشور مردم سبزوار؛

هیچگاه زیر بار ظلم آمریکا و سایر کشورها نمی‌رویم

نماینده مردم سبزوار،جوین،جغتای،خوشاب،داورزن و ششتمد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم‌ها نمی‌تواند ملت ایران را از حرکت بازدارد، گفت: هیچگاه زیر بار ظلم آمریکا و سایر کشورها نمی‌رویم و از مواضع خود غقب‌نشینی نمی‌کنیم.

22 بهمن؛ شکست آمریکا مقابل منطق ایران

سبحانی‌فر: مردم پیام‌شان را به کشورهای 1+5 گوشزد کردند

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: مردم پیام‌شان را به کشورهای 1+5 گوشزد کردند.

محسنی:

هیچ گزینه نظامی روی میز نیست

رئیس کمیته امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ گزینه نظامی از سوی غرب و آمریکا روی میز نیست و دشمن فقط بلوف‌های سیاسی می‌زند.

سبحانی فر خواستار شد

تبدیل سبزوار به مرکز مبادلات پستی غرب خراسان‌رضوی

عضو مجمع نمایندگان خراسان‌رضوی خواستار تبدیل سبزوار به مرکز مبادلات پستی غرب خراسان رضوی شد.

محمد بروغنی

ارتقاء مدیریت با ابزار ارتباطات

عصر حاضر ، عصر ارتباطات است و جوامع بشری با مدد از ابزار ارتباطی به برنامه ریزی توسعه می پردازند . ارتباطات تا آنجا پیش می رود که همه حوزه ها اعم از اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و ... را تسخیر می کند و تا مرز سلطه پیش می رود .

صدخرو در بستر تاریخ

منطقه سبزوار در طول تاریخ مورد هجمه ها و تاخت و تازهای بیگانگان بوده و خسارات فراوانی را به مردم خطه ی سربداران وارد كردند .

علی مزینانی عسکری

مزینان از نگاهی دیگر(22)

از طاق ها و موتور شهید امین آبادی و موتور آل احمد که آن گونه که شنیده ام در هجوم غریبه ها قرار گرفته و از مزینان اگر نجنبیم دارد رخت می بندد به سوی کاریز خِش خِشو راه می افتم ولی هرچه می گردم اثری از آن نمی بینم کاریزی که ما بچه ها ازبس از آن بالا و پایین رفته بودیم صاف شده بود و دستهایمان را بر روی سینه می گذاشتیم و از بالا به سمت پایین سُرمی خوردیم و حسابی شادمانی می کردیم.

محمود فاضل

محکم و متشابه در قوانین

بجای منع پزشکان ، آنان را جهت همکاری ترغیب کنید ضمن تاکید براینکه هر گونه تصمیم گیری در حوزه ی سلامت محتاج صرف وقّت و دقت فراوان و بهره مندی از نظرات کارشناسان متعدد است خاطر نشان کرد :« بجای منع پزشکان ، بایستی آنان را جهت همکاری به موضوع مورد نظر ترغیب کرد.مثلاً چنانچه ارزش ریالی هر گونه عمل جراحی در بیمارستان های خصوصی و دولتی یکسان باشد ، تاخیر در پرداخت ها یکسان باشد ، کرامت انسانی حفظ شود و افراد ذی نفع رضایت نسبی داشته باشند ، بخشی از زمینه های اجرا فراهم شده است در غیر این صورت حتی خطر این هست که پزشکان ، بخش دولتی را رها سازند و این مصوبه بیمارستانها را به زمین سوخته تبدیل کند . »

علی مزینانی عسکری

مزینان از نگاهی دیگر(19)

وقتی به شمال غربی مزینان چشم می دوزی بی اختیار تپه ای در میان زمینهای سرسبز نگاهت را به خودش می کشاند در باره اش چیزهای زیادی شنیده ام و مهمترین آنها تپه ی بلقیس است که خیلی عجیب و ناخود آگاه تلنگری بر آدم می زند که تاریخچه ی این سرزمین کهن و کویرتاریخی ریشه در هزاران سال دارد این اسامی یعنی تپه ی بلقیس و غار اصحاب کهف و یا نام دیگر مزینان یعنی مسینان که باید بنیان و اساسش را در عهد مزدا پرستی جستجو کرد هر کدام عصری تاریخی و قبل از ظهور اسلام را یاد آوری می کند . و به راحتی نمی توان از آن گذشت و گویا برای همین است که مزینان یکی از روستاهای تاریخی است که ثبت آثار ملی می شود ولی چرا متولیان امر فراموشش کرده اند والله اعلم.

احمد دلبری

پدیده نوظهور سالمندی در ایران

دکتر احمد دلبری*- جمعیت سالمندان ایران به سرعت در حال افزایش است. آیا ما به این موضوع به اندازه لازم توجه کرده ایم؟ آیا ما دقت کرده ایم که سالمندان ایرانی چه می گویند؟

علی مزینانی عسکری

مزینان از نگاهی دیگر(18)

چون محمد حجازی و علی دشتی - فقط یک بار گذرشان به ده ما افتاد - اتفاقاً به مزینان - و ما با شگفتی و شادی خبر را استقبال کردیم که نویسندگان و ادبای بزرگ تهرانی قدم از محافل گرم ادبی پا به روستا گذاشته اند و از چشم “ فتنه “ و روی “ زیبا “ و دست و دل ممدوح و غمزه معشوق، لحظه ای فراغت یافته اند و به سراغ ما سوختگان کویر و قربانیان رنج و کار و گرسنگی آمده اند؟!

علی مزینانی عسکری

مزینان از نگاهی دیگر( 17)

در زمان ما یعنی سی سال پیش و پیشتر همه پیاده به مزار می رفتیم برعکس حالا که تعداد ماشینها از آدم بیشتر است آن هم ماشینهای مدل بالا و خوش رنگ ولعاب که البته نیمی از آنها چند روز مانده به عید به اعتبار چک ویا اقساط خریداری شده تا رفقا از همدیگر عقب نمانند! نهایت وسیله ای که می توانست بچه ها و زنها را به مزار برسانند یا تراکتور حبیب تراکتوری ویا نیسان اکبرسبحان و رمضان اکبرنباتی بود همین و بس .

روح اله مهری

چرا نامزدی در شوراهای روستایی با اقبال مواجهه نمی شود

با آغاز نام نویسی چهارمین دوره انتخابات شهر وروستا در کشور بایستی منتظر حضور سرشناسان و باسوادان روستاها برای نامزدی و حضور در عرصه انتخابات روستاها بود.

علی مزینانی عسکری

مزینان از نگاهی دیگر(16 )

البته گاه مردانی نیز می آیند وشیفتگی خود را به شریعتی با خدماتی بزرگ برای همیشه ماندگار می نمایند همچون مهندس نوذری که دوبار به مزینان آمد وهربار نیت خیرش را عملی ساخت ورنج محرومیت را از چهره ی ده ها آبادی زدود وباز باید گفت اجرکم عندالله بزرگمرد.

علی مزینانی عسکری

مزینان از نگاهی دیگر(15 )

لودیک آدامس آمریکایی؛ نودو پنج سال پیش یعنی یک قرن گذشته از مردان رشید مزینان می نویسد که : «دویست مرد حکومتی مزینان را محافظت می نمایند واز برجهای بیست گانه اش نام برده است که برای دیده بانی ونبرد ساخته شده اند ودر آن زمان ، جمعیتش پنج هزار نفر بود ه اند که سه هزار رعیتش در روستا می زیسته اند.»

حسین نعمت شاهی

اتفاقات پیش آمده در مجلس

بعد از استیضاح وزیر کار و صحبت های نسنجیده رئیس جمهور که بخاطر این عمل نه چندان مناسب مجلس صورت گرفت مقام عظمای ولایت ضمن تقبیح اعمال پیش آمده از سوی رئیس جمهور، رئیس مجلس و مجلس طرفین را به حفظ وحدت و تامین امنیت و توسعه کشور فراخواند.

محمد حسین داوطلب

جشن سده

جشن سده «ست» یا «سته» که در فرهنگ فارسی برهان قاطع به معنی « آتش شعله کشنده و آتش شعله بلند» آمده است. یکی دیگر از جشن های بسیار کهن وملی ایران باستان است که از روزگاران بسیار دور در نیمه ی اول بهمن ماه در سرزمین اهورایی و موحد ایران برگزار می شده است.

علی مزینانی عسکری

مزینان ازنگاهی دیگر (14)

در دوره ابتدایی گاهی تا ساعت هشت و نه صبرمی کردیم چون سرویس معلمان از سبزوار نمی آمد خوشحال و شادمان و هماهنگ و یکصدا در حالی که آهنگی موسیقایی با زدن برکیف هایمان تولید می کردیم می خواندیم:

علی مزینانی عسکری

کربلای پنجی های مزینان

نوزدهم دی ماه 1365 یه عملیات بزرگ جنگی درمنطقه شلمچه انجام شد که پس از سالها هنوز یادش توی دل خیلی ها زنده است به خصوص بروبچه هایی که دراین عملیات شرکت داشتند.

اربعین حسینی از نگاه تاریخ

در مورد اربعین حسینی اقوال متعددی در تاریخ مطرح است كه بررسی صحت و سقم آن‌ها می‌تواند مفید باشد.